Havadis53

DSÖ Tütün Kontrol Programı Direktörü Prof. Dr. Toker Ergüder, Vali Çeber’i Ziyaret Etti

DSÖ Tütün Kontrol Programı Direktörü Prof. Dr. Toker Ergüder, Vali Çeber’i Ziyaret Etti
295 views
08 Kasım 2021 - 18:20

Sigara ve Uyuşturucu ile Mücadele Derneği’nin Rize’de sürdürdüğü “Sevgi Dili ” projesini incelemek üzere Rize ‘ye gelen Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Tütün Kontrol Programı Direktörü Prof. Dr. Toker Ergüder, Rize Valisi Kemal Çeber’i ziyaret etti.

DSÖ Tütün Kontrol Programı Direktörü Prof. Dr. Toker Ergüder, berberindeki Halk Sağlığı Uzmanları Nurettin Özdener ve Olga Eker Özdener ile Rize’ye gelerek, Sigara ve Uyuşturucu ile Mücadele Derneğinin Rize’de sürdürdüğü, anne ve babalara mesajlar ileterek sigarayı bırakmasını sağlamayı hedefleyen Sevgi Dili Projesi’nin yürütüldüğü Vakıflar İlköğretim okulunda projeye katılan öğrenci, öğretmen ve velilerle görüşüp, değerlendirmelerde bulundular.

Prof. Dr. Ergüder Rize ziyareti kapsamında, Sigara ve Uyuşturucu ile Mücadele Derneği yönetimi ve beraberindeki heyet ile birlikte Vali Kemal Çeber’i ziyaret ederek, Rize’de tütün kontrolünde yapılabilecek çalışmalarla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Vali Çeber, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek “Devlet olarak her türlü bağımlılıkla mücadele konusunda kesin kararlıyız. Bu konuda yapılan çalışmaları çok önemsiyor ve sonuna kadar destekliyoruz.  Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla 81 ilimiz ve KKTC’de 104 Yeşilay Bağımlılık Destek Merkezi’nin (YEDAM) ortak açılışını yaptık. Özellikle tütün kullanımı birçok hastalığın ya ana sebebi ya da tetikleyicisi olmaktadır. Pandemi döneminde de bir kez daha gördük ki, tütün kullanımı hastalığa yakalanma ve hastalığa karşı verilen mücadelede yaşanan olumsuzlukların artması noktasında önemli bir faktör konumundadır. Bu yüzden tütün kullanımını en aza indirmek için yapılan bu tür çalışmalara ve projelere son derece önem vermekteyiz.” dedi

Ziyaretin anısına Vali Kemal Çeber’e, Dünya Sağlık Örgütünün tütün kontrolüne destek verenlere vermiş olduğu enpower heykeli hediye edildi. Vali Kemal Çeber’de misafirlerine çay hediye etti.

Ziyarette, Prof. Dr. Ergüder ve berberindeki heyete, Rize İl Halk Sağlığı Müdürü Mustafa Tepe, Rize Sigara ve Uyuşturucu ile Mücadele Derneği Başkanı Dr. Ali Öner ve Yeşilay Rize Şubesi Başkanı Prof. Dr. Hasan Türüt eşlik etti.

 

 

timbir - birlik haber ajansi