Havadis53

EPGİS akaryakıt maliyetlerini açıkladı ‘Bayi Batıyor’

EPGİS akaryakıt maliyetlerini açıkladı ‘Bayi Batıyor’
626 views
28 Ocak 2022 - 21:58

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS), rafineriden araç sahiplerine ulaşana kadar akaryakıt maliyetini oluşturan kalemlerin paylarını açıkladı.

ANKA’nın haberine göre; EPGİS, akaryakıt satışından bayiye kalan payın yüzde 4 yani litre başına 48,63 kuruş, litre başına bayi giderinin ise 94 kuruş olduğunu bildirdi. Aradaki farkın eksi 45,37 kuruş olduğu belirtilerek “Bayi batıyor” denildi.

EPGİS, rafineriden araç sahiplerine ulaşana kadar akaryakıt maliyetini oluşturan kalemlerin paylarını bir tablo halinde yayınladı. Tabloda, akaryakıtın litrelik satışındaki dağıtıcı bayi payı yüzde 8 (97,26 kuruş), bayiye kalan yüzde 4 (48,63 kuruş), bayinin gideri 94 kuruş, kamu payı (ÖTV, KDV, EPDK gelir payı) yüzde 28, ürün fiyatı yüzde 63 olarak belirtildi.

Tabloda, bayiye kalan payla bayi giderinin arasındaki farkın eksi 45,37 kuruş olduğu belirtilerek “Bayi batıyor” denildi. Tabloda ayrıca, “Akaryakıt dağıtıcı ve bayi payları maktudur. Pompa satış fiyatı 5 TL de olsa 14 TL de olsa sabittir” bilgisine yer verildi.

 

 

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    timbir - birlik haber ajansi