Havadis53

Erasmus öğrencilerinden Pazar Belediyesine Ziyaret

Erasmus öğrencilerinden Pazar Belediyesine Ziyaret
497 views
15 Kasım 2021 - 12:00

Haber: CEVAHİR TOPALOĞLU

Pazar Fen Lisesi olarak ikinci KA 229 Erasmus + Programı Okullar Arası Değişim Ortaklığı projesi kapsamında değişik ülkelerden gelen yabancı öğrenciler ve öğretmenler Pazar Belediyesi’ni ziyaret etti.

Pazar Belediye Başkanı Dr. Ahmet Basa’nın il dışında olması nedeniyle Belediye Başkan V. Dursun Güneş ile görüşen öğrencilere Pazar Fen Lisesi Müdürü Kamil Görmüş ve yabancı dil öğretmeni (İngilizce) Muazzez Tikbaş eşlik etti.

Çekya, Polonya, İspanya’dan toplam 23 öğrenci ve 6 öğretmeni makamında ağırlayan Başkan Yardımcısı Dursun Güneş, ziyaretçilere Pazar ile ilgili genel bilgiler verdi.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Başkan V. Dursun Güneş, yaptığı konuşmada” Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın memleketi Rizeye hoşgeldiniz Sizleri ileçmizde görmekten dolayı çok mutluyuz. Bu tür projelere farklı kültürler tanıma, kaynaşma ve bölgemizin tanıtılması çok önemli. Bu vesile ile projede emeği geçenleri kutluyor, başarlarınızın devamını diliyorum” şeklinde konuştu

 

Ziyaret Karşılıklı hediye takdimi ve hatıra fotoğraf çekimiyle son buldu.

Ziyaret ile ilgili açıklamalarda bulunan Fen lisesi yabancı dil öğretmeni (İngilizce) Muazzez Tikbaş “Pazar Fen Lisesi olarak ikinci KA 229 Erasmus + Programı Okullar Arası Değişim Ortaklığı projesine başladık.
Çekya’dan 8 öğrenci 2 öğretmen,Polonya’dan 8 öğrenci, 2 öğretmen ve İspanya’dan 7 öğrenci ve 2 öğretmenle bir hafta sürecek olan proje hareketliliğimizi gerçekleştireceğiz. Pandemi sürecine bağlı olarak gezilerimizi bir süre ertelemek zorunda kalmıştık. Bu nedenle proje uygulama takviminde değişiklikler yaptık. İlk hareketlilik bizim ülkemizde, Rize,Pazar da gerçekleşmek üzere başladı. İkinci hareketlilik 7 öğrenci ve 2 öğretmenle katılacağımız ülke Polonya’da gerçekleşecek.
Proje konumuz, “ Practice Makes Perfect”. Bu proje ile öğrencilerin girişimci düşünce yapısını geliştirme, inovasyon çağında eleştirel düşünmelerini desteklemek, yaratıcılık yönlerini geliştirmek ve bu konuda rehberlik yapmak hedeflenmektedir.
Bu proje sayesinde eleştirel ve analitik düşünme yetileri gelişecek ve bu şekilde gelecekteki iş hayatlarına hazırlanmış olacaklar.
Ayrıca proje sayesinde yeni arkadaşlıklar kurulacak, farklı kültürler tanınacak,çalışma hayatı konusunda farklı kültürlere ait bilgiler edinilecek. Öğrencilerin girişimcilik ve işgücüne etkin katılım yetkinliklerini geliştirmeleri, iş hayatını öğrenmeleri de hedefler arasındadır.” ifadelerine yer verdi

timbir - birlik haber ajansi