Havadis53

Fidanlar Toprakla Buluştu

Fidanlar Toprakla Buluştu
484 views
12 Kasım 2021 - 9:58

Rize Valisi Kemal Çeber, Tarım ve Orman Bakanlığının 11 Kasım Milli Ağaçlandırama Günü dolayısıyla Isırlık Tabiat Parkı’nda düzenlediği fidan dikme etkinliğine katıldı.

Tarım ve Orman Bakanlığının, saatler 11.11’i gösterdiğinde tüm Türkiye’de eş zamanlı olarak fidan dikimi etkinliğini içeren “Geleceğe Nefes Oluyoruz” kampanyası kapsamında, 84 milyon için 3’er fidan, toplam 252 milyon fidan dikim etkinliği gerçekleştirildi.

Rize’de Isırlık Tabiat Parkı’nda gerçekleştirilen etkinlikle de 500 adet fidan toprakla buluştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatlarıyla, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından, Türkiye’de, ağaç ve orman sevgisini geliştirmek, toplumun bütün kesimlerinin çevreye olan duyarlılıklarına katkı sağlamak, çıkan orman yangınları neticesinde zarar gören alanların yeniden ağaçlandırma konusunda vatandaşlarımızın yoğun taleplerine karşılık vermek ve toplumda çevre konusunda farkındalığı arttırmak amacıyla başlatılan kampanya ile Rize’de bu yıl 244 bin fidan dikimi gerçekleştirildi.

Gelecek nesillerin çevre bilinciyle yetişmesi ve daha yeşil bir Türkiye için gerçekleştirilen “Geleceğe Nefes Oluyoruz” kampanyasının önemine değinen Vali Kemal Çeber, “Bugün burada diktiğimiz fidanlar gelecekte bu topraklarda yaşayan tüm canlılar için nefes olacaktır. ilimiz yeşilin her tonun yer aldığı ağaç  ve orman bakımından zengin bir il olsa da orman varlığımızı daha da artırmaya devam edeceğiz. Ormanlar dünyamızın akciğerleri, yaşam kaynağıdır.  Bu nedenle ormanları korumak ve çoğaltmak tüm insanlığın görevidir. Yeryüzünün emanetçileri olarak biz insanlara düşen en önemli görevlerden birisi de doğaya, hayvanlara ve insanlara saygıyı tesis etmek ve yaygınlaştırmaktır. Bugün Bakanlığımızın “Geleceğe Nefes Oluyoruz” kampanyasıyla ülkece bir araya geldik.  Vatanımızın her karış toprağının, genç fidanlarla bezenmesi ve geleceğin ormanına dönüşmesi için hepimiz el birliğiyle üstümüze düşeni yapıyoruz. Ekolojik, ekonomik ve sosyal açıdan büyük öneme sahip olan ormanlarımızı korumak, sürdürülebilir şekilde yönetmek ve gelecek nesillere daha yeşil bir Türkiye bırakmak gerçekleştirilen bu tür kampanyaların çok önemlidir. Biz “Kıyametin kopacağını bilseniz elinizdeki fidanı dikiniz” buyuran bir peygamberin ümmeti, bu kültürle yetişen bir medeniyetin mensuplarıyız” dedi.

“Geleceğe Nefes Kampanyası” kapsamında Isırlık Tabiat Parkı’nda düzenlenen fidan dikim etkinliğine Vali Kemal Çeber’in yanı sıra; Rize Belediye Başkan Vekili M. Aydın Bilsel, RTEÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Karaman, Emniyet Müdürü Nurettin Gökduman, İl Jandarma Komutanı Alb. Hakan Dedebağı, Orman İşletme Müdürü Abdi Ekşi, kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

timbir - birlik haber ajansi