Havadis53

FINDIKLI’DA ‘KAFES BALIKÇILIĞI’ PROTESTOSU

FINDIKLI’DA ‘KAFES BALIKÇILIĞI’ PROTESTOSU
649 views
27 Ocak 2022 - 23:20

Haber: CEVAHİR TOPALOĞLU

Rize’nin Fındıklı ilçesi Yeniköy mevkiine kurulmak istenen kafes balıkçılığı tesisine vatandaşlar tepki gösterdi. Aksu Balıkçı Kooperatifi Başkanı İbrahim Karadeniz, “Balıkçılarımızın avlak alanları yok edilecek, yüzme alanlarımız kirlenecek, çocuklarımızın geleceği çalınacak” dedi.

Fındıkla halkı, bugün ilçe meydanında toplanarak, Yeniköy mevkiine kurulmak istenen kafes balıkçılığı tesisini protesto etti. “Kafes balıkçılığı istemiyoruz” yazılı pankart açan protestocular, üzerinde “Karadeniz senin değil çocukların ve balıklarındır”, “Denizume degma”, “Deniz hiç kimsenindir, deniz herkesindir”, “Denizimiz rant değil yaşam alanlarımızdır”, “Bu denizin karası, çıkar ekmek parası, kafesçiye ayırdım 5’e 10’dan kalası” yazan dövizler taşıdı.

Aralarında Mekiskir ve Kıyıcık limanları su ürünleri kooperatifi temsilcileri ile Yeniköy, Sümer, Kıyıcık, Aksu, Merkez, Sahil ve Liman mahallelerinin muhtarları, siyasi parti temsilcileri ve Fındıklı Kent Konseyi üyelerinin de yer aldığı grup adına açıklama yapan Aksu Balıkçı Kooperatifi Başkanı İbrahim Karadeniz, “Yapılmak istenen ağ kafeslerde su ürünleri yetiştiriciliği projesi bölge halkının haklı tepkileriyle iptal edilmişti. Aynı firma bu sefer bizim sınırlarımıza saldırıyor. Gurupit (Yeniköy) açıklarında Mekiskir limanı arkasında, yüzme alanlarımızın ucunda, balıkçılarımızın avlanma alanlarında yapılması planlanan bu işi durduramazsak hamsi, mezgit, istavrit ve palamut yememiz hayal olacak” dedi.

“ÇOCUKLARIMIZIN GELECEĞİ ÇALINACAK”

Proje ile balıkçıların avlak alanlarının yok edileceğini savunan Karadeniz, “13 futbol sahası büyüklüğünde denizimizi bizden alacaklar. Yaklaşık 90 dönüm denizimizi bir firmaya verilecek ve yakınlarına bile yanaşmak suç olacak. Sahil yolunun bölgemizden geçmesinden dolayı yüzme alanlarımızın sayısı zaten çok kısıtlı. Kıyıya bir km uzaklıkla yapılmak istenen proje yüzme alanlarımızı kullanılmaz hale getirecektir. Bu alanlarımız da bu proje ile zarar görecek. Yüzme alanlarımız kirlenecek, çocuklarımızın geleceği çalınacak” diye konuştu.

“BİZ YAŞAM ALANLARIMIZIN YOK EDİLMESİNE KARŞIYIZ”

Karadeniz, “Bizim bu karşı çıkışımıza, ‘üretime ve istihdama karşı bunlar’ diyenlere de cevabımız net. Biz, üretime karşı değil yaşam alanlarımızın yok edilmesine karşıyız. Yaşam alanlarımız yok edilirse biz yok oluruz. O zaman ne üretim yapacak kişiler kalır ne de istihdam edilecek kişi. Yaşam alanlarımıza dokunmayın” dedi.

Proje ile ilgili Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na sunulan ÇED raporunun iptal edilmesini istediklerini kaydeden Karadeniz, şöyle devam etti:

“Yapılmak istenilen bölge, kıyı balıkçılığının önemli avlanma yerlerinden biridir. Karadeniz’de kıyı balıkçılığı avlanma alanları ve göç yolları balıkçılarımız tarafından bilinmektedir ve avlanma 30 ve 60 metre derinliklerde yapılmaktadır. Balık kafeslerinin yapılması düşünülen yer de bu alana denk gelmektedir. İlçemizde 140 civarında aile ve ticari su ürünleri faaliyeti ile uğraşan profesyonel balıkçıların ve olta balıkçılarının geçim kaynaklarının da yok olması anlamına gelmektedir. Üstelik içinde olduğumuz ekonomik kriz hane halklarını zaten zor duruma sokmuşken bu proje hayata geçirilmeye çalışılmaktadır.

“KARADENİZ’İN ÖLÜMÜNÜ HIZLANDIRMAYALIM”

Proje, deniz turizmine de büyük zarar verecektir. Karadeniz, bir iç deniz olma özelliği ile ölen denizler sıralamasının başında gelmektedir. Suyu 800 ila bin yıl arasında yenilenebilen denizimizi, korunması gerekirken daha da kirleterek ölümünü hızlandırmayalım. Denizimize dokunmayın, yaşam alanlarımızı yok etmeyin. Yetkililerin sesimizi duyup, bölgemizde yapılması düşünülen denizde ağ kafeslerde su ürünleri yetiştiriciliği projesinin iptal edilmesini istiyoruz.”

Haberin videosunu izlemek için tıklayınız;

”FINDIKLI BELEDİYE BAŞKANI ERCÜMENT ŞAHİN ÇERVATĞLU HAVADİS53.COM’A ÖZEL AÇIKLAMALARDA BULUNDU”

Fındıklı Belediye Başkanı Ercüment Şahin Çervatoğlu ”Kafes balıkçılığı daha önce nerde yapıldıysa denizi deniz olmaktan çıkardı. Söz yetki karar Fındıklı halkının diyorum, Biz de Fındıklı halkı olarak kafes balıkçılarına fırsat vermeyerek denizi kirletmelerine müsade etmeyeceğiz, Fındıklı sahilleri sahipsiz değil bu böyle bilinsin. Kafes balıkçılığı denizde büyü kirlilik yapacak. bizim balıkçılığımıza zarar verecek. Elimizden gelen mücadeleyi vereceğiz. Kafes balıkçılığına hayır!”dedi

”’CUMHURİYET HALK PARTİSİ CHP FINDIKLI İLÇE BAŞKANI KADİRHAN KADIOĞLU HAVADİS53.COM’A ÖZEL AÇIKLAMALARDA BULUNDU”

Havadis53.com’a özel açıklamalarda bulunan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Fındıklı ilçe Başkanı Kadirhan Kadıoğlu yaptığı açıklamada ” Vahşi kapitalizm malesef duygusuzdur, çevreye, doğaya ” sermaye ” gözü ile bakan anlayışa karşı hep birlikte doğanın yanında yer almamız gerekir. doğanın, kentlerin, derelerin talan edilmesine ve yapmalanmasina bir yenisi eklenmek isteniyor. Denizlerimizde kafes balıkçılığı üretimiyle de sahilimizi, yüzme alanlarımızı elimizden alınmak isteniyor.Yasam alanlarımızdan bizleri koparmak istiyorlar. Birileri birkaç sermaye grubu rant sagliyacak diye bizleri yaşam alanlarimizdan koparmak istiyorlar. Derslerimizi HES yaptirmadik, Denizimiz de kafes tarlası yaptirmayacagiz, denizimize mayın döşenmeyecek. Son dönemlerde yaşanan ekonomik koşullardan, zamlardan kaynaklı geçim sıkıntısından sonra yaşam alanlarımıza da saldırarak bir nevi hayatımızı kaosa çevirmek istiyorlar. Bizler Fındıklı halkı olarak yaşam alanlarımızın her bir parçasını sermayeye peşkeş çektirmeyeceğiz. Yaşam bir nevi ekosistemdir, hayat sadece insanlara sunulmuş bir armağan değildir her canlı eko sistemin varlığıdır.
Bu nedenle ekolojik yaşamı ranta yem etmiyecegiz. Bizler doğamızın bir parçası olan denizimizle uyum içerisinde insanca yaşamak istiyoruz.
Kıyılar bizimle özgür kalacak.” dedi

Haberin fotoğrafları;

timbir - birlik haber ajansi