Havadis53

Gazeteci Dilek Onay Can Yazdı ”Kabinedeki sürpriz isimler”

Kafkasyahaber.com İmtiyaz Sahibi Gazeteci Dilek Can Onay’ın ”Kabinedeki sürpriz isimler” köşe yazısı.

Gazeteci Dilek Onay Can Yazdı ”Kabinedeki sürpriz isimler”
407 views
05 Haziran 2023 - 19:21

Öncelikle yeni kabine vatana, millete hayırlı olsun.

Yeni kabinede yerini koruyan iki isimden biri olan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca oldu. Koca aşı dayatmasıyla pandemi sürecini iyi yönettiği söylenemez, yine de görevine devam ettirildi. Bu ismi duyunca şok olmadım değil.

Değişen bakanlıklardan bir tanesi de Milli Savunma bakanı Hulusi Akar oldu. Akar alınıp yerine orgeneral Yaşar Güler getirildi. Akar yerine neden Güler tercih edildi bunun sebebini de anlamak güç.

Diğer değiştirilen bakanlar arasında Ekonomi Bakanı Nurettin Nebati ve İç İşleri Bakanı Süleyman Soylu. Kanımca en isabetli değişim bu iki isimde oldu. Zira bakan Süleyman Soylu’nun ismi Peker’in dillendirilmesiyle medyada epeyce yıpratılmıştı.Soylunun yerine eski İstanbul Valisi Ali Yerlikaya getirildi. bu isim Soylu’ya göre iyi bir seçim.
Bakan Nebati ise ekonomiden anlamamasıyla, medyaya yansıyan gaflarıyla hal ve hareketleriyle sevilmemişti. Nebati’nin yerine tecrübeli isim Mehmet Şimşek getirildi.
Aile ve Sosyal politikalar bakanlığına ise ithal bir isim olan Mahinur Özdemir Göktaş getirildi. Göktaş aynı zamanda kabinenin de tek kadın bakanı, Belçika doğumlu ve orada Milletvekilliği yapmış bir isim. Geçmiş bakanların hiç biri bu bakanlığın hakkını verememişti. Bu isim de verecek gibi durmuyor. İnşallah yanılırım.

Kabinedeki Rizeli isim olan Gençlik ve Spor Bakanlığına ikinci kez oturan Osman Aşkın Bak oldu.Bak geçmiş bakanlığında Rize adına güzel işlere imza atmıştı. Osman Aşkın Bak’ın bakanlığı Rizelileri mutlu etti şüphesiz. Hayırlı olsun.

Sürpriz isimlerden biri de Dısişleri bakanlığına getirilen Milli istihbarat Başkanı Hakan Fidan oldu. Oysaki MİT’le Hakan Fidan ismi öyle özdeşleşmişti ki hiç değişmeyecek gibi duruyordu. Kulislerde Fidanın yerine Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın’ın getirileceği söyleniyor..

Hakkımızda hayırlısı…

 

timbir - birlik haber ajansi