Havadis53

Genel Başkan Yardımcısı Yücel: ”Hatay’dan mektup var”

Genel Başkan Yardımcısı Yücel: ”Hatay’dan mektup var”
280 views
15 Ağustos 2023 - 9:45

“Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin orta hasarlı binaların ağır hasarlı grubuna alınıp tamamının yıkılacağı açıklamasını yapması, deprem bölgesindeki binlerce orta hasarlı binada yaşamını sürdürmekte olan ve evlerine güçlendirmek için ilgili yönetmelik düzenlemesini bekleyen milyonlarca depremzedeyi çıkmaza soktu.

Özellikle 6.4’lük Samandağ Depremi’nin ardından orta hasarlı binalarda yaşamını sürdüren Samandağlılar 400-500 bin TL vererek güçlendirmeyi bekledikleri evlerinin yıkılacağı açıklamasıyla 4-5 milyon TL yeniden yapım parasını nereden bulacaklarını düşündükleri gibi, halen oturmakta oldukları ve orta hasarlı olarak belirlenen evlerinin neden yıkılacak olduğu konusunda uygun bir açıklama beklemeye başladı.

Bu doğrultuda;

Hatay’da orta hasarlı, tam hasarlı olan binaların sayısı kaçtır, bu binaların tümü yıkılacak mıdır, yıkılacak bina sayısı nedir?

Bu binalar yıkılacaksa vatandaşlar hala neden orta hasarlı binalarda oturmaktadır, buna neden izin verilmektedir?

Eğer orta hasarlı binalar yıkılmayacaksa, bu binaların güçlendirilmesine neden izin verilmemektedir, bu konuyla ilgili yasal düzenleme ve kurallar neden belirlenmemektedir?

Orta hasarlı evlerde ikamet etmekte olan vatandaş sayısı nedir? Bu durum Hatay’da depremde en fazla etkilenen yerlerden birisi olan İskenderun’da nedir, Samandağ’da nedir?

Bu vatandaşların yaz mevsimi sonlanmakta olduğu düşünülürse kışın nerede ikamet ettirilmesi düşünülmektedir? Yaz mevsimi neden inşaatlar yapılmadan geçirilmiştir?”

Biz de Mehmet Özhaseki’ye soruyoruz;
Bütün dert Hatay’ın yerli nüfusunu göçe zorlayıp, Hatay’ı Suriyelilere teslim etmek mi?”

Seyit Yücel

Zafer Partisi Siyasi İşlerden Sorumlu  Genel Başkan Yardımcısı

 

timbir - birlik haber ajansi