Havadis53

Gıda-İş Genel Başkanı Seyit Aslan: “Hükümet Çaykur İşçisini Oyalıyor”

DİSK Yönetim Kurulu Üyesi ve DİSK Gıda iş sendikası Genel Başkanı Seyit Aslan Son Süreçte Yaşanan Kadro Sorunu ve Mevsimlik Çaykur İşçilerinin Kadro Talebi Hakkı bir açıklama yaptı.

Gıda-İş Genel Başkanı Seyit Aslan: “Hükümet Çaykur İşçisini Oyalıyor”
327 views
01 Aralık 2022 - 16:46

DİSK Gıda İş Sendikası Genel başkanı Seyit Aslan, AKP hükümetinin emekçiyi oyaladığını kaydederek, “Günledir, haftalardır, aylardır kamuda mevsimlik, geçici ve sözleşmeli işçiliği kaldıracağız, bitireceğiz diyen iktidar bir kez daha Çaykur işçilerinin beklentilerine ve kadro talebine olumsuz yanıt vermiş oldu. Mevsimlik çalışan ve mevsimlik yaşamak zorunda kalan Çaykur işçilerini kadro talebine yanıt vermeyen İktidar ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na, işçilerin tüm taleplerini karşılamış, kamuda mevsimlik, geçici, taşeron ve sözleşmeli tüm işçiler kadroya alınmış gibi propaganda yapılmaktadır. Halen kamuda, sözleşmeli, geçici, mevsimlik ve taşeron statüsünde çalışan yüzbinlerce işçi olduğunu bilinen bir gerçektir. Sorunları ve kadro talebi olan mevsimlik Çaykur işçilerinin sorunları ortada duruyor, mevsimlik Çaykur işçilerinin yarasını iyileştirmek bir yana pansuman bile yapılmamıştır, yara kanamaya devam etmektedir” dedi.

DİSK Gıda İş Sendikası Genel Başkanı Seyit Aslan açıklamasında, “Mevsimlik Çaykur işçisinin kadro talebi ve mücadelesi yalnız değildir. Buradan bir kez daha ilan ediyoruz, sendika olarak tüm gücümüz ve imkânlarımızla kadro hakkının elde edilinceye kadar mücadelemizi mevsimlik Çaykur işçilerle birlikte sürdüreceğiz. Yüzbinlerce işçiyi kadroya alıyoruz, diyenler söz konusu onbin Çaykur’u işçisi olunca nedense görmemezlikten, duymamazlıktan geliyorlar. Çaykur Genel Müdürlüğü, Bakanlık, Çaykurda sözleşme imzalayıp ama işçinin tek bir sorununu çözmeyen sendika işçilerin taleplerini görmüyor, duymuyor, işitmiyor. Açlık sınırının sekiz bin lira, yoksulluk sınırının 25 bin lira olduğu koşullarda, beş ay yirmi dokuz gün çalışarak hayatlarının sürdürmeye çalışan, emeklilik hayali kuramayan nasıl yaşayacak? Çocuklarının eğitimini, sağlığını nasıl sağlayacak? Kirasını, faturalarının nasıl ödeyecek? Nasıl beslenecek, sosyal hayatını nasıl sürdürecek? Mevsimlik Çaykur işçileri bu sorunlarına ve taleplerine yanıt bekliyor.” dedi

Başkan Aslan, “Zamlar, hayat pahalılığı, fahiş fiyatlar devam ederken, altı ay bile çalışmadan kapıya konan, iş akitleri askıya alınan Çaykur işçileri hayatlarının nasıl sürdürecek? Yüzde yüzü aşan enflasyon karşısında alım güçleri nasıl büyüyecek? Bütün bu sorulara iktidardan, bakanlıktan, Çaykur Genel Müdürlüğü’nden ve Çaykur işçilerini temsil ettiğini iddia eden sendikadan yanıt bekliyor binlerce Çaykur işçisi. Sendika olarak yıllardır her platformda mevsimlik Çaykur işçilerinin kadroya alınmasını dile getirdik, getirmeye devam edeceğiz. Çaykur işçileriyle birlikte yürüttüğümüz mücadeleyi engellemek ve karalamak için her türlü yalana başvuran, mücadele etmek yerine sendikamızı iftira ve karalamalarla mücadele etmekten alıkoymaya çalışan sendika nerede? Çıkıp işçinin karşısına kapalı kapılar ardında ne yaptığını açıklamasını istiyoruz. İşçilerin kadro talebiyle yapmış olduğu mitingi engellemek, bu bizim mitingimiz değildir diyerek fabrika gezenlerin işçiye söyleyecekleri olması gerekir. Mitingi engellemek ve sendikamızı karalamak yerine mücadele etselerdi, bu gün kadro sorununa bir adım daha yaklaşılırdı. Sendika olarak Çaykur işçilerinin taleplerini ve kadro sorununu her platformda dile getirmeye çalıştık, getirmeye devam edeceğiz. Çaykur işçilerinin kadro talebi için hazırlanan kanun tasarısı, işsizlik sigortasından yararlanmalarının sağlayacak tasarının bir an önce mecliste görüşülmesini, işçilerden yana çıkarılmasını istiyoruz. Bölgenin en temel gelir kaynağı olan Çayın tüm yükünü üreticiler ve işçiler çekerken, Çaykur yöneticileri ve Çaykur yönetimiyle danışıklı hareket eden sendikanın sorunları çözmediği ve çözemediği ortadadır. Yaşana bu süreç artık idare edilemez. Çaykur işçisinin talebi, amasız, fakatsız, ayrımsız bütün Çaykur işçilerine kadrodur. Çaykur işçilerinin kadroya alınması ve güvenceli çalışmasının önünün açılmasıdır.” dedi.

timbir - birlik haber ajansi

sanalbasin.com üyesidir