Havadis53

Güneyce ’deki Turizm Çalışması Ne Oldu?

İlçeden Köye Dönen İl Turizm Müdürünün Köyü Güneyce’ de 2 Yıl Önce Turizm Yapılacak Sözü Gerçekleşmedi

Güneyce ’deki Turizm Çalışması Ne Oldu?
243 views
30 Kasım 2022 - 13:09

İsmet Kösoğlu

Rize’nin Güneyce Köyünde 2 yıl önce AKP yerel yöneticileri tarafından söylenen’’ Turizme kazandıracağız ‘’sözü unutuldu. Rize İl Turizm ve Kültür Müdürü Esra Alemdar’ın da köyü olan Güneyce ye söz verilen turizm konusunda tek çivi çakılmaması tepki çekiyor.

İlçeden önce Nahiyeye sonra Köye döndü

Rize İkizdere’nin köyü olan Güneyce 1945 yılında Rize’nin 5.ilçesi konumundaydı.1952 yılında Rize-İkizdere-İspir -Erzurum karayolunun İkizdere’ye kadar açılması ile İlçe Merkezi 1952 yılında İkizdere’ye taşınınca Güneyce Nahiye ’ye dönüştü. Nahiye sonrası uzun süre Bucak olarak kalan Güneyce ’de birçok Nahiye Müdürü görev yapmış.

1945 de kurulan Güneyce Belediyesi AKP döneminde nüfusu 2 binin altında kaldığı gerekçesiyle kuruluşundan 69 yıl sonra 2014 yılında kapatıldı. Belediyesi, İlkokulları, Ortaokulu, PTT Şubesi, Lojmanlı Sağlık Ocağı olan Güneyce köy olunca elindeki bütün taşınmazlarını da kaybetti. Güneyce köyünde devlet görevlisi olarak yalnız Cami İmamları ve 1 Köy Muhtarı bulunuyor.

Sağlık ocağı ve PTT açılsın

Vatandaşlar ‘’Belediye kapandı, Nahiyemiz gitti, Ortaokul gitti bari Sağlık Ocağımız ile PTT mizi açınız. PTT yerimiz duruyor. Güneyce de banka ve ATM yok. Postaneden havale yapardık. Bir iğne olmak için 10 km uzaktaki İlçe merkezine gitmek zorundayız. Genci var, yaşlısı var hastası var. Lojman ve Hizmet binamız var ama çürümeye terkedildi. Lojmanda İkizdere Sağlık Merkezinde çalışan Ambulans Şoförü ile Röntgen Teknisyeni kalıyor. Sağlık hizmetinden yararlanmak için Sağlık Ocağımızın açılmasını istiyoruz’’ dediler.

Başlatılan çalışma nerede

2020 yılında kalabalık bir AKP heyeti ile Güneyce köyünü ziyaret ederek önemli açıklamalarda bulunan Rize İl Genel Meclis Başkan İbrahim Türüt yaptığı açıklamada “Güneyce köyümüz, Rize-Erzurum karayolu üzerinde bulunması dolayısıyla önemli bir konuma sahip. Ülkemizin en uzun tüneli olan Ovit Tünelinin hizmete açılmasıyla yaz ayının yanında kış aylarında da bölgeye ulaşım sağlanacak. Bu maksatla Güneyce Köyümüzde birçoğu mülkiyetimizde olan ve günümüz ihtiyaçlarına cevap veremeyen yapıların yenilenmesi ve turizme yönelik imar çalışmaları yapılması noktasında bir çalışma başlattık. Bu çalışma doğrultusunda İmar Komisyonumuz bölge halkı ve ilgili kurumlarla istişare yaparak bir rapor oluşturacaklar. Biz de bu rapor doğrultusunda önümüzü daha net görme fırsatı bulacağız. İnşallah bölgeye yakışan ve turizm potansiyelini arttıracak bir proje oluşturarak bölgeye kazandırma arzusundayız” dedi.

İl Genel Meclis Başkanının bu açıklaması üzerinden 3 yıla yakın zaman geçti. Ortaya henüz görünür bir çalışma olmaması Güneycelileri olduğu kadar bölge insanını da üzüntüye sevk etti.

Rize İl Kültür ve Turizm Müdürü Esra Alemdar’ında Köyü olan Güneyce de sözü verilen Turizm yatırım çalışmasının ne zaman başlayacağı merakla bekleniyor. Kapatılan Güneyce Belediyesinin 17 taşınmazı İl Özel İdaresine geçmiş fakat Turizm çalışması bakımından bugüne kadar olumlu bir çalışma olmadı.

Kaynak: Haberetanik.com

timbir - birlik haber ajansi