Havadis53

HAVALAR SOĞUDU AMA BALIĞIN FİYATI DEĞİŞMEDİ

HAVALAR SOĞUDU AMA BALIĞIN FİYATI DEĞİŞMEDİ
579 views
30 Aralık 2021 - 10:55

Balık fiyatları soğuk havalara rağmen düşmedi.

Rize’de en çok tercih edilen balıklar arasında hamsi ve istavrit yer alıyor. Hamsinin kilosu 50- 60 lira arasında değişiyor. 40 yıldır balıkçılık yaptıklarını ifade eden Mustafa Uzun, “Şu anda balık fiyatları çok yüksek bir düzeyde. Balık pek çıkmıyor hava şartlarından dolayı. Bugün istavrit boldu. Kilosu 10 liraya kadar düştü. Hamsi şu an için yok soğuk denizlere kaçtı diyebiliriz. Diğer balıklar da çıkmıyor” dedi.

BALIK TEZGAHLARINDA HAMSİ BULUNMUYOR

Balıkçılar hamsinin soğuk denizlere kaçtığını ifade ederek, istavrit bolluğu yaşandığını söylediler. Vatandaşlar ise hamsiyi çok sevdiklerini ancak artık tezgahlarda göremediklerini söyleyerek, “Hamsi olmadığı için istavrit aldım. Hamsi kışın vatandaş için ucuz, iyi yiyecek. Geçim sıkıntısından dolayı balıklar kıt çıkıyor inşallah bollaşır” diye konuştu.

Balıkçı Ömer Özkan ise “7 senedir balıkçıyım. Balık fiyatları bedava, istavriti 10 liraya satıyoruz. Hamsiye hasret kaldık 50-60 lira kilosu. Hamsi Batum’a doğru yolculuk aldı. Hamsinin ayın birinden sonra gelmesini bekliyoruz. Geçen haftaya göre balık yüzde 50 ucuzladı” dedi.

timbir - birlik haber ajansi