Havadis53

Hüseyin Baş: “Müslümanım diyen Atatürkle, Atatürkçü’yüm diyen dinle kavga edemez”

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Hüseyin Baş partisinin Bursa il teşkilatıyla buluştu.

Hüseyin Baş: “Müslümanım diyen Atatürkle, Atatürkçü’yüm diyen dinle kavga edemez”
206 views
22 Temmuz 2023 - 13:37

Yerel seçim hazırlıklarıyla ilgili istişarede bulunan Hüseyin Baş gündeme ilişkin açıklamalarda da bulundu.

İktidarın yeni anayasa hazırlığına değinen Hüseyin Baş, “Ben Hukuk Fakültesi mezunuyum, dolayısıyla Anayasa Hukuku dersi de görmüş biri olarak söylüyorum, -insan unutabiliyor-  geçen, ‘Ben şu anayasayı baştan aşağı bir daha bir okuyayım’ dedim. Birinci maddeden başladım anayasayı baştan sona bir kez daha okudum. Bizim anayasamızda mahsurlu hiçbir madde yok. ‘Anayasamızda sorunlu hiçbir madde yok’ derken var, ‘Cumhurbaşkanı iki kez seçilebilir’ diyor (ama üçüncü kez seçiliyor) Bakanlar Kurulu’nu kaldırıyor… Bu sonradan eklemeleri saymıyorum. Hukuk fakültesinde anayasanın ruhu anlatılır. Hukukun ruhu, anayasanın başka bakış açısı yani hukuki bir norm ortaya koyulur. Anayasanın ruhuna baktığınız zaman hiç mahsurlu bir şey yok ama ‘anayasayı değişeceğiz’ diyor. Dolayısıyla önümüze böyle bir gündem gelirse, mesela en yakın tehlikelerden biri bu.  Yine kapı kapı gezeceğiz, yine herkese…  O maddeler bir çıksın bakalım bize neler dayatılmaya çalışılacak. Bunları tek tek inceleyip bütün topluma anlatmamız lazım. Evet kritik bir süreçteyiz, eşikteyiz ama yapacağımız işler bitmedi, yapacağımız hizmetler bitmedi. Toplu mu uyandırmaya, topluma anlatmaya devam etmekte mükellefiz” dedi.

“BTP herkesin kendini bulacağı tek partidir”

BTP’ye CHP’den katılan bir vatandaşın sorusuna da cevap veren Hüseyin Baş, “Bizim partinin çok güzel bir yanı vardır; Siz, ’CHP’den geldim’ deyince bu geldi aklıma bakın BTP Türkiye’de hem Atatürkçünün, hem milliyetçinin, hem muhafazakarın herkesin kendini bulabileceği tek partidir” dedi ve şöyle devam etti, “Dolayısıyla bu kardeşliğimizi muhafaza edebilirsek bütün toplum olarak bize zaten bu lazım. Şimdi ben muhafazakarım diyen kişi Atatürk’e karşı olamaz, böyle bir şey yok! Müslümanım diyen hiç kimse Atatürk’le kavga edemez, O’nun Müslümanlığından şüphe edemez. Ben Atatürkçüyüm diyen kimse de din düşmanı olamaz çünkü bizim görüp görebileceğimiz en mükemmel Müslüman Atatürk.

Yani eğer O’nu kendimize rehber edindiysek O da dinin karşısında olmaz. Dolayısıyla biz birbirimizde buluşabildiğimiz, sarılabildiğimiz, kardeş olabildiğimiz oranda toplumu buluşturacağız ve toplum

buluşabilirse, kardeş olabilirse göreceksiniz bu topluma hiç kimse hiçbir zarar veremeyecek.”

“Biz Müslüman Türk’üz kardeşim”

Konuşmasında, “Bizi böldüler, kavga ettirdiler, birbirimizden ayırdılar, kimi zaman sağcı solcu dediler, kimi zaman Alevi Sünni dediler, kimi zaman Kürt Türk dediler, yarın başka bir şey diyecekler” ifadelerini de kullanan BTP lideri şu ifadeleri de kullandı, “Bizi ayrıştırdılar, bizi kavga ettirdiler, bizi güçsüzleştirdiler ve bunun sonucunda ne istiyorlarsa bize dayattılar, kabul ettirirler biz de bunu yaşadık.

Demek ki biz kardeş olsak, birlik olsak bu topyekün düşmanın

karşısında beraber olabilsek, hiçbir güç karşımızda duramayacak. Bunu da bir türlü anlamıyorum, adamlar sabah akşam Türkiye’de kavga çıkaracak bir mesele uyduruyor, yeter ki bu millet kavga etsin… O zaman şunu idrak edeceğiz, ‘Biz toplum olarak kardeş olacağız, bir olacağız, birlik olacağız ve şundan çekinmeyeceğiz; biz Müslüman Türk’üz kardeşim, bu kadar ya Türk’üz biz. Bunu diyebildiğimiz zaman emin olun hiçbir güç bizim karşımızda duramayacak.”

Haberin Videosu;

 

 

timbir - birlik haber ajansi