Havadis53

İl Göç İdaresi’nden turizme destek: ‘Rize Turizmine Tercüman Ol’

Rize İl Göç İdaresi Müdürlüğü bölge turizmine destek olmak için ‘hazırladığı proje ile Yabancı dil bilen Türk Vatandaşlarıyla, iyi derecede Türkçe konuşabilen yabancı uyruklulara turizm hizmeti eğitimi verilecek.

İl Göç İdaresi’nden turizme destek: ‘Rize Turizmine Tercüman Ol’
341 views
28 Mayıs 2023 - 15:48

HABER:ARZU ERBAŞ

Rize İl Göç İdaresi Müdürlüğü Rize Artvin Havalimanının da açılması ile artması beklenen turizm faaliyetlerine destek olmak için ‘Rize Turizmine Tercüman Ol’ mottosu ile proje hazırladı. ”Rize Turizmi İçin Nitelikli Tercüman Eğitimi ve İstihdamının Desteklenmesi Projesi” ile yerli ve yabancı yetişkin nüfusun istihdama dâhil olması desteklenerek bölgeye gelen yabancı turistlere kendi dillerinde kaliteli hizmet sunulması ve turizm girdilerinin artırılması amaçlanıyor.

Proje kapsamında Arapça, İngilizce, Gürcüce, Rusça ve Farsça dillerinden en az birini iyi derecede konuşabilen Türk Vatandaşları ile iyi derecede Türkçe konuşabilen, Rize’de herhangi bir statüyle ikamet eden yabancı uyruklulara turizm hizmeti eğitimi verilecek. Belirlenecek 30 kişiye Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi öğretim görevlileri tarafından 48 saat teorik 16 saat uygulamalı eğitim verilecek. Eğitimlerini başarıyla tamamlayıp sertifika almaya hak kazananlar turizm sektöründe nitelikli eleman olarak istihdam edilecek.

Projeye katılanlara iletişim, empati, stres yönetimi, kültürlerarası uyum, turizm ekonomisi, turizm ve yabancılar hukuku, Rize özelinde turizm, mesleki dil becerisi uygulamaları, mesleki etik ilkeler, Türk mutfağı, çay kültürü ve turizmi, Türk gelenek ve görenekleri, Türk el sanatları, ilk yardım gibi konularda eğitim verilecek. Rize İl Göç İdaresine yapılan başvurular 5 Haziran’da sona erecek.

timbir - birlik haber ajansi