Havadis53

İnsan ticaretiyle mücadele için Rize İl Göç İdaresi sahada

Rize İl Göç İdaresi Müdürlüğü tarafından İnsan Ticareti suçuna dikkat çekmek amacıyla kentte yapılan çalışmalarda vatandaşlara Yabancılar İletişim Merkezi (YİMER 157) anlatıldı.

İnsan ticaretiyle mücadele için Rize İl Göç İdaresi sahada
325 views
05 Ağustos 2023 - 14:50

HABER: ARZU ERBAŞ

Rize İl Göç İdaresi Müdürlüğü İnsan Ticareti suçuna dikkat çekmek kentin farklı noktalarına stantlar kurarak vatandaşları bilgilendirdi. Turistlerinde yoğun olduğu Şimal AVM’de kurulan stantta da İnsan Ticareti suçuna dikkat çekilerek, vatandaşların insan ticareti mağduru ile karşılaşması veya bu suçun işlendiğine dair şüpheye düşmesi durumunda Yabancılar İletişim Merkezini (YİMER 157) aramaları istendi. İl Göç İdaresi Müdürlüklerine veya kolluk birimlerine ihbarda bulunmaları adına bilinç ve farkındalık oluşturuldu.

EMEK VE CİNSEL SÖMÜRÜ OLARAK KARŞIMIZA ÇIKAN BİR SUÇ

İl Göç İdaresi Müdürlüğü yapılan açıklamada insan ticaretinin uluslararası alanda pek çok ülkenin ortadan kaldırmaya çalıştığı günümüzün modern köleliği olarak nitelendirilen ve insanlığa karşı işlenen suçlar arasında yer alan önemli bir problem olduğu, insan onuruyla bağdaşmayacak muamele ile kadın ve çocuklar başta olmak üzere toplumun her kesiminde görülebilecek daha çok emek ve cinsel sömürü olarak karşımıza çıkan bir suç olduğu belirtildi. Özellikle göç alan ve göç veren ülkelerde sıkça ortaya çıkabilen insan ticareti insanların fiziksel ve psikolojik olarak mağdur olmasına yol açtığı, bu suçu işleyenlere cezai ağır müeyyideler uygulandığı bu kapsamda Türkiye’de de insan ticaretinin önlenmesi ve mağdurların tespit edilmesine yönelik İçişleri Bakanlığı bünyesindeki Göç İdaresi Başkanlığı tarafından farkındalık çalışmalarının yürütüldüğü belirtildi. Türkiye’de insan ticareti mağdurlarına yardım edilmesi onların yardım mekanizmalarından faydalanmaları için yetkili birimin İl Göç İdaresi Müdürlükleri olduğu belirtilerek İnsan ticaretinin kapsamlı ve geniş kitleleri etkileyen bir sorun olması nedeniyle bu insanlara ulaşabilmek, onların sesi olabilmek için yetkili birimlerimizin dışında halkın da desteğinin büyük önem arz ettiği vurgulandı.

timbir - birlik haber ajansi