Havadis53

İşkencedere geçilmez, Karadeniz yenilmez

İşkencedere geçilmez, Karadeniz yenilmez
415 views
13 Haziran 2021 - 17:56

Rize’nin İkizdere ilçesindeki İşkencedere Vadisi’nde yapılmak istenen doğa katliamına İstanbul Kadıköy’den ses veren 120 meslek örgütü ve STK üyesi, yargı kararlarının uygulanmadığını belirterek, hep birlikte hareket edeceklerini söyledi. Açıklamada, “İskencedere Vadisi geçilmez, Karadeniz halkı yenilmez” ifadelerine yer verildi.

İstanbul Artvin Çevre Platformu’nun çağrısıyla 120 meslek örgütü ve STK üyesi Rize’nin İkizdere ilçesinde bulunan İşkencedere Vadisi için Kadıköy’de bir araya geldi. Basın açıklamasını, İstanbul Artvin Çevre Platformu adına Gürsel Kaya okudu.

“DOĞANIN VE BÜTÜN CANLILARIN HAYKIRIŞIDIR”

Türkiye’nin birçok yerinde olduğu gibi Karadeniz Bölgesi’nde de ciddi bir çevre katliamı yaşandığı ifade edilen açıklamada, “Sakarya’dan Artvin’e kadar Karadeniz Bölgesindeki illerden ve İstanbul, Ankara, Bursa Kocaeli gibi illerden bunca çevreye ve yaşama duyarlı kuruluşun talepleri bölgede yaşayan halkın talebidir. Doğanın ve bütün canlıların haykırışıdır” denildi.

“KARADENİZ’İ GÜN GEÇTİKÇE DAHA YAŞANMAZ HALE GETİRİYOR”

Dünyanın en güzel ve en zengin ekosistemlerinden birçoğuna ev sahipliği yapan Karadeniz Bölgesi’nin “para hırsının, yanlış ve çıkarcı yönetim anlayışının sonucunda yok olma tehdidi ile karşı karşıya olduğu” vurgulanan açıklamada, “Çevreye etkisi düşünülmeden ve canlıların yaşamını dikkate almadan yapılan uygulamalar, Karadeniz bölgesini gün geçtikçe daha yaşanmaz bir hale getirmektedir” görüşü dile getirildi.

“YARGI KARARLARI UYGULANMAMAKTADIR
Karadeniz Otoyolu, “Yeşil Yol ve çok sayıda madencilik faaliyetleri, taş ocakları, denizin doldurulması, HES’lerin, ormanların yok edilircesine kesimi, nükleer santral ve farklı enerji tesislerinin bu bölgede yoğunlaşması ile Karadeniz Bölgesi’ndeki geleceğin sigortası, kadim doğal varlıkların bir bir yok olmaya başladığı” belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Bu uygulamalar karşısında yapılan hukuki itirazlar, her şeye rağmen çevre lehine oluşan yargı kararları ise uygulanmamaktadır. Bölge halkının yaygın bir şekilde karşı çıkması yanında yargı kararlarının da varlığına rağmen, pandemiyi de fırsat bilen şirketler güvenlik güçlerinin yardımıyla tahribata fütursuz bir şekilde devam etmektedir
Geçmişte ülkemizin birçok yerinde yapılan, şimdi de Rize-İkizdere’nin cennet köşelerinden biri olan İskencedere Vadisi’nde doğal çevreyi tamamen yok edecek, suları kirletecek, insanların ve diğer canlıların yaşam alanlarına kesinlikle zarar verecek taş ocağı işletmesi faaliyete geçirilmek üzeredir.

“HEP BİRLİKTE HAREKET EDECEĞİZ”

Bu nedenle bir araya gelen STK’lar, meslek örgütleri ve bileşenler olarak bizler, Sakarya’dan Artvin’e kadar bütün doğal çevreyi yok eden uygulamalara son verilmesini, halkın karar verme süreçlerine katılımının sağlanıp taleplerinin karşılanmasını ve yargı kararlarına uyulmasını talep ediyoruz. Bölgemizde halkın taleplerine aykırı olarak çevreye ve doğaya zarar veren uygulamaların tamamına karşıyız. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da çevre hakkını korumak için hep birlikte hareket edeceğimizi kamuoyuna açıklıyoruz.

“CERATTEPE MÜCADELESİ İNSAN HAKLARI MÜCADELESİDİR”

Bizler Artvin Çevre Platformu olarak İstanbul’da ve diğer şehirlerde, yıllardır Artvin’de gerçekleştirilen çevre katliamına karşı bir duruş sergiledik. Hepimizin yaşadığı ve bildiği Cerattepe mücadelesi çeyrek asırdan fazladır süren bir hak ve hukuk mücadelesi olarak devam ediyor. Cerattepe mücadelesi bir çevre ve dolayısıyla ile insan hakları mücadelesidir.

“İŞKENCEDERE GEÇİLMEZ, KARADENİZ YENİLMEZ”

İkizdere, Cerattepe gibi, Fatsa gibi, Loş Vadisi gibi, Türkiye’nin ve dünyanın en güzel coğrafyasına sahip noktalarındandır. Bütün Karadeniz Bölgesi, yaban hayvan çeşitliliğine sahiptir. Kuşların göç güzergahı üzerindedir. Ormanları, yaylaları ve denizi ile kültürel, turistik ve ekolojik bir zenginliktir. Artık Karadeniz’deki mücadele yalnızca bir çevre mücadelesi değil, bir demokrasi, insan hakları, özgürlük ve adalet mücadelesidir. Karadeniz Bölgesi uzak bir diyar değil bir vatan toprağıdır ve hepimizindir. Geçmişte nasıl haykırdıysak, ‘Cerattepe geçilmez, Artvin halkı yenilmez’ diye. Bir kez daha haykırıyoruz İskencedere Vadisi geçilmez, Karadeniz halkı yenilmez.”

timbir - birlik haber ajansi