Havadis53

İşkencedere’de taş ocağına karşı direnen köylüler: Muhatabımız Cengiz İnşaat değil, iktidar

İşkencedere’de taş ocağına karşı direnen köylüler: Muhatabımız Cengiz İnşaat değil, iktidar
367 views
02 Eylül 2021 - 19:43

Olayerize.com’un haberine göre Rize‘nin İkizdere ilçesi Eskencidere Vadisi‘nde taş ocağına karşı 21 Nisan’da köylülerin başlattığı eylem sürüyor.

Ancak köylülerin ısrarına rağmen Cengiz İnşaat, İyidere Lojistik Limanı’nda sahil dolgusu olarak kullanmak istediği taşları alabilmek için ormanda iş makinelerini çalıştırmaya devam ediyor.

130 günü aşkın bir süredir eylemin devam ettiği İkizdere’de ortam eskisine oranla biraz daha sakin artık.

Köylüler de İkizdere dışında kendilerine hala desteklerin olduğunu ancak eylemin giderek zayıfladığını söylüyor.

Ama İkizdere köylüleri acele kamulaştırma kararıyla iş makinelerinin girdiği ekolojik vadide son bir ağaç kalana kadar taleplerinde ısrar edeceklerini belirtiyor.

Eylemin en başından itibaren bu projenin büyük doğa tahribatıyla birlikte geçim kaynaklarını da elinden alacağını belirten köylüler, İkizdere’de “organik çay ve bal üretiminin” bittiğini söylüyor.

Doğa ile birlikte “kendilerinin de yok edildiğini” ifade eden köylüler, “rant uğruna yaşamlarının yok sayıldığı”görüşünde.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sel fekaleti nedeniyle Rize’de dile getirdiği “Tabiatla uyum içinde bir hayatı inşa etmek yerine ona tahakküm edilmeye çalışıldığında bunun bedelini insanın yanı sıra tüm canlılar ödüyor. Bu tür durumlarda insan bilerek ya da bilmeyerek çoğu zaman kendi felaketini bizzat kendi eliyle hazırlıyor’’ sözlerini hatırlatan köylüler, aynı durumun İkizdere’de de yaşandığının altını çiziyor.

“Muhatabımız Cengiz İnşaat değil, mevcut iktidar” diyen İkizdere köylüleri şimdiye kadar iktidar partisinden kimsenin seslerine kulak vermediğini dile getiriyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a seslenen köylüler, orman tahribatının durdurulmasını istiyor.

2020 yılında ihalesi yapılan projeyi 1 milyar 719 milyon lira karşılığında Cengiz İnşaat ve Yapı&Yapı AŞ ortaklığı kazandı.

Şirketin internet sitesinde yer alan bilgiye göre proje 3 bin ton kargo kapasitesi, 8 bin ton dökme yük kapasitesi, 100 bin ton konteyner kapasitesi, 100 bin araçlık ro-ro kapasitesine sahip olacak.

timbir - birlik haber ajansi