Havadis53

İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü Rize’ye 150 Adet Karyola Bağışladı

İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü Rize’ye 150 Adet Karyola Bağışladı
307 views
08 Haziran 2021 - 20:57

İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü tarafından ihtiyaç fazlası 150 adet hasta karyolası, Rize İl Sağlık Müdürlüğünün talebi üzerine yatağa bağımlı hastaların hizmetinde kullanılması için kente bağışlandı.

Rize İl Sağlık Müdürlüğü, Evde Sağlık Hizmetleri Koordinasyon Merkezi tarafından kentte bugüne kadar 2 bine yakın yatağa bağımlı hastaya manuel/otomatik karyola desteği sağlandığını bildirdi.

İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Tepe, “Sakatlık, hastalık veya yaşlılık nedeniyle yatağa bağımlı hastalarımızın hem iyileşme süreçlerine katkıda bulunmak hem de bulundukları fiziksel ev ortamında rahatlarını sağlamak amacıyla hastalarımıza imkânlar dâhilinde hasta karyolaları temin etmekteyiz.” dedi.

Tepe, yaptığı açıklamada, bu çalışmayı evde sağlık hizmetleri kapsamında hizmet alan hastalarda yatak yaralarının oluşmaması, beslenme ve bakımda ihtiyaçlarının daha iyi karşılanabilmesi için yaptıklarını belirtti.

Tepe, “Sağlık anlamında son derece zor durumda olan ve belki de bundan sonraki tüm yaşamlarını yatağa bağımlı olarak geçirmek zorunda kalacak bu insanlarımıza yardımcı olmak amacıyla SGK tarafından ödeme kapsamında olmayan, hastanelerin ihtiyaç fazlası karyolaları ile hayırseverlerden aldığımız desteklerle bu hizmeti sürdürmeye çalıştıklarını ifade ederek, yaptığımız bu çalışma hem hastalarımız hem de bakımlarını üstlenen hasta yakınları tarafından büyük ilgi görmektedir.” dedi.

Tepe, kent genelinde yaklaşık 2 bin yatağa bağımlı hastaya karyola yardımı yapmalarına rağmen zaman zaman karyola temin konusunda sıkıntılar yaşadıklarını kaydederek, “Verilen karyolalar hasta iyileşince veya vefat edince geri alınıp, sırada bekleyen diğer yatağa bağımlı hastalarımıza verilmekte, böylece karyolaların sürekli hizmet vermesi sağlanmaktadır. Yatağa bağımlı hastalar az şeylere ihtiyaç duyarlar ama o az şeylere çok ihtiyaç duyarlar. Son derece zor durumda olan ve belki de bundan sonraki yaşamlarını yatağa bağımlı olarak geçirmek zorunda kalacak bu insanlarımıza yardımcı olmak, onları biraz da olsa rahat ettirebilmek toplum olarak hepimizin amacı olmalı bu nedenle; tüm hayırsever ve duyarlı insanlarımızdan bu anlamda destek bekliyoruz.” diye konuştu.

Karyola bağışında bulunan tüm hayırseverlere teşekkür eden Tepe; “150 hasta karyolasının ilimize kazandırılmasını sağlayan hemşehrilerimiz İstanbul İl Sağlık Müdürü sayın Prof. Dr. Kemal Memişoğlu ve Sağlık, İlaç ve Tıbbi Cihaz Hizmetleri Başkanı sayın Uzm. Dr. Hasan Basri Velioğlu’na destek ve yardımlarından dolayı halkımız adına sonsuz teşekkür ediyoruz.’’ dedi.

Tepe, karyola bağışı yapmak isteyenler ve ihtiyaç duyan vatandaşların Müdürlüğe ait 0464. 210 00 90 – 212 20 24 ve 212 20 27 numaralı telefonlardan iletişime geçebileceklerini kaydetti.

timbir - birlik haber ajansi