Havadis53

İstanbul’da Rize mimarisi: RİDEVA Eğitim, Sosyal ve Kültür Merkezi

Rize dernek ve vakıflarını tek çatı altında toplayarak kurumsal güç birlikteliğini sağlayan Rize Dernekler ve Vakıflar Birliği (RİDEVA), İstanbul’da Rize mimarisi ile inşa edilen Eğitim, Sosyal ve Kültür Merkezi’ni hizmete açmak için çalışmalarını sürdürüyor.

İstanbul’da Rize mimarisi: RİDEVA Eğitim, Sosyal ve Kültür Merkezi
300 views
20 Temmuz 2023 - 23:50

HABER:ARZU ERBAŞ

Rize Dernekler ve Vakıflar Birliği (RİDEVA) 2020 yılında başta İstanbul Rize Dernekler Federasyonu olmak üzere Ankara Rize Dernekleri Federasyonu, Avrupa Rizeliler Birliği, Kocaeli, Sakarya, Samsun, Rize, Bursa, Mardin ve Yalova merkezli toplam 51 federasyon, dernek ve vakfın kurucu üyeliği ve destekleriyle kuruldu. Rize dernek ve vakıflarını tek çatı altında toplayarak kurumsal güç birlikteliğini sağlayan RİDEVA, ayrıca her alanda Rize’ye katma değer üreten 164 kurucu mütevelli heyeti üyesi ile çalışmalarını sürdürüyor. RİDEVA, üyelerinin eğitim, sosyal ve kültürel faaliyetlerine hizmet vermek üzere İstanbul’da yeni bir projeyi hayata geçirmeye çalışıyor. İstanbul’da Üsküdar ilçesinin Burhaniye mahallesinde 2022 yılında temeli atılan, 4500 metrekare kapalı alana sahip Eğitim, Sosyal ve Kültür Merkezi’nin inşaat çalışmalarına devam ediliyor.

4 normal kat, 1 zemin ve 2 adet bodrum katından oluşacak binada geleneksel Rize mimarisinin cephe ve çatı detaylarında esinlenilirken, yapının giriş bölümünde ve iç detaylarında Selçuklu motifleri kullanılacak. İçerisinde aşevi, müze, sergi salonu, misafirhane, konferans salonu, toplantı salonu, çalışma atölyeleri, kafeterya, yöresel lezzet restoranı, kına, nişan nikâh ve düğün etkinliklerinin yapılacağı salondan oluşacak. Rizelilerin destek ve katkıları ile Eğitim, Sosyal ve Kültür Merkezi’nin kısa sürede tamamlanması hedefleniyor.

‘KURUMSAL GÜÇ BİRLİKTELİĞİNİ SAĞLADIK’

RİDEVA Başkanı Recep Albayrak, RİDEVA ile kurumsal güç birlikteliğinin sağlandığını belirterek “Rize Dernekler ve Vakıflar Birliği ailesi olarak; yaptığımız faaliyetler ve ortaya koyduğumuz projelerle geldiğimiz noktayı önemsiyoruz. Yurt içi ve yurt dışında faaliyet gösteren federasyon, vakıf ve derneklerle beraber memleketimizin tüm değerlerinin de onur kurulu veya kurucu mütevelli heyeti üyesi olduğu önemli bir çatı kuruluş olan RİDEVA ile güç birlikteliğini, kurumsal yapı haline getirmenin ilk aşamasını tamamladık. Asla mikro milliyetçiliğe kaymadan hemşerilerimiz arasında yardımlaşma, dayanışma ile yerel ve milli kültür ve değerlerin sahiplendirilmesi ve kent kültürüne entegre edilmesi önceliğimizdir. Akademik, eğitim, sosyal sorumluluk projeleri, sosyal ve kültürel faaliyetlerimizin yanında milletin birlik ve beraberliğini pekiştiren ve kardeşlik hukukunun güçlenmesine vesile olan çalışmaları önemsiyoruz. Gelinen noktada vakıf mevzuatına tabi bir çatı kuruluş altında, kazanımlarımızı daha ileriye taşımak, daha güçlü projelerle kurumsallaşmasını pekiştirmek ve sürdürebilirliğini sağlamak amacıyla “İnsanı kazan İnsandan değer kazan” ilkesinin daha bir anlam bulacağı eğitim, barınma, akademik çalışmalar ve hayır işlerinin daha kurumsal yapılabileceğini gösterdik” dedi.

‘RİDEVA EĞİTİM SOSYAL VE KÜLTÜR MERKEZİ HIZLI BİR ŞEKİLDE İLERLİYOR’

RİDEVA Eğitim Sosyal ve Kültür Merkezi projesi önemli bir çalışmaya imza attıklarını belirten Başkan Albayrak “Vakıflaşmanın avantajı ile arsamızı aldık, projemizi hazırladık,4500 m2 kapalı alana sahip, içerisinde aşevi, müze, sergi salonu, misafirhane, konferans salonu, toplantı salonu, çalışma atölyeleri, kafeterya, yöresel lezzet restoranı, kına, nişan nikâh ve düğün etkinliklerinin yapılacağı salon olmak üzere hem mimari hem de fonksiyonel açıdan başka örneği olmayan inşaatımıza başladık. Çok şükür hızlı bir şekilde ilerliyoruz. Emeği geçen ve destek veren herkese minnettarız. Allah razı olsun. RİDEVA Rize Dernekler ve Vakıflar Birliğinin kurulması tarihimize sahip çıkılması anlamında önemli olduğu gibi, bugün ve gelecekte tüm hemşerilerimizin ve STK’ların birlik ve beraberliklerinin tek çatı altında olmasını da sağlayacaktır” ifadelerini kullandı.

‘KURTULUŞ VE FETİH’TE BİZİM’

Geçen yıl 29 Ağustos’ta Rize’nin fethinin 561. yıl dönümünü düzenlenen etkinliklerle kutladıklarını hatırlatan RİDEVA Başkanı Recep Albayrak ”Kurtuluş ve Fetih’te bizim. Cumhuriyet ve Zafer Bayramı’da bizim. Fatih Sultan Mehmet Han ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’te bizim. İpsiz Recep ve Nene Hatunda bizim. 28 Ağustos 1461’de Pontus imparatorluğu yıkılarak Fethedilen ve Sancak yapılan Rize’de bizim, 2 Mart 1918 de Rus işgalinden kurtarılarak Cumhuriyet Şehri yapılan Rize’de bizim. Velhasıl tüm değerlerimiz bizim” şeklinde konuştu

timbir - birlik haber ajansi