Havadis53

Karadeniz’de yeni turizm konsepti: Tekneler yaylalara çıkarılıyor

Karadeniz’de yeni turizm konsepti: Tekneler yaylalara çıkarılıyor
371 views
16 Haziran 2021 - 0:57

Karadeniz’de geliştirilen yeni turizm projesi ziyaretçilerin dikkatini çekiyor. Dağ yamacına yerleştirilen tekneler Karadeniz’in manzarasını gözler önüne seriyor. Bu farklı turizm konsepti, yaylaları çekim merkezi haline getirmeyi hedefliyor.

Karadeniz’de son dönemlerde yeni bir turizm konsepti gelişiyor. Trabzon’un Düzköy ilçesinde bir girişimci İstanbul Boğazı’nda bir zamanlar gezinti için kullanılan 15 metrelik tekneyi dağın yamacına getirerek kafe haline dönüştürdü.

Dağın yamacında bulunan tekneyi görenlerin ilgisini çeken proje Rize’nin İkizdere ilçesi Çağrankaya Yaylası’nda da benzer bir çalışma yapıldı.

2-002.jpg

İkizdere Belediyesi tarafından yaylada çoğu zaman yaşanan bulut denizine nazır tepeye bir kayık yerleştirilerek farklı bir turizm konsepti oluşturulmaya çalışıldı.

‘BİR HOŞLUK OLSUN İSTEDİK’

Yaptıkları çalışma ile ilgili bilgi veren İkizdere Belediye Başkanı Hakan Karagöz, Rize sahilinden aldıkları kayığı 2 bin 360 metre yüksekliğe çıkardıklarını söyledi. Karagöz “Bir hoşluk olsun istedik. Yaylarımız çekim merkezi olsun, insanlarımız gelsin güzel fotoğraflar çeksinler, yerel halk için de kullanabileceği bir alan olsun istedik. Rize’den 7 metrelik bir kayığı aldık. Hamsi kavağa çıkmaz ama biz kayığı dağa çıkardık. Bayrak direği koyacağız, ağlar koyacağız, yelken koyacağız insanlar gelecek burada fotoğraf çekilecekler. Çok güzel bir gün batımı ve bulut denizi oluşuyor burada. Rize’ye doğru, denize doğru bir hoşluk olsun istedik” ifadelerini kullandı.

3-002.jpg

‘İKİZDERE’NİN GELİŞMEYE İNSANLARIN İKİZDERE’NİN DOĞASINA İHTİYACI VAR’

Sanayiye elverişli olmayan İkizdere ilçesinin turizm ile gelişebileceğini ve doğasına insanların ihtiyacı olduğunu dile getiren Karagöz “Karadeniz fıkrasını biz gerçeğe çevirdik. Bu tamamen ücretsiz vatandaşlarımızın hizmetinde olacak. Kendimiz gelip bakımını yaparız. Gelecek insanlar keyifle fotoğraf çekilecekler. Geçen yıl bir salıncak yaptık. Burası bir seyir tepesi. Sanayiye elverişli bir coğrafyamız yok, o yüzden turizmle gelişeceğiz. Biz hep söylüyoruz İkizdere’nin gelişmeye ihtiyacı var ama insanların da İkizdere’nin doğasına ihtiyacı var” dedi.

4-002.jpg

timbir - birlik haber ajansi