Havadis53

Kazancı: ”Seçim ister zamanında, ister erken olsun, Erdoğan aday olamaz!”

Bağımsız Türkiye Partisi’nden (BTP) Cumhurbaşkanlığı seçimine ilişkin dikkat çekici bir değerlendirme geldi.

Kazancı: ”Seçim ister zamanında, ister erken olsun, Erdoğan aday olamaz!”
179 views
05 Ağustos 2022 - 16:19

BTP Genel Başkan Yardımcısı Kazancı: Anayasada ‘Cumhurbaşkanı sadece 2 dönem için seçilebilir’ yazıyor. Bir sonraki maddede de, ‘Seçim yenilendiği takdirde bir kez daha seçilebilir’ diyor. Şimdi seçimin yenilenmesi erken seçim değildir. İnsanlar bunu karıştırıyor ne yazık ki. İktidar kanadı da bunu millete yedirmeye çalışıyor.

BTP’nin hukukçu Genel Başkan Yardımcılarından Zühtü Kazancı, anayasanın 101. Maddesinde yer alan “Bir kimse en fazla iki defa Cumhurbaşkanı seçilebilir.” ifadesine dikkat çekti ve “Sayın Erdoğan, seçim ister zamanında yapılsın ister ise erkene alınsın, üçüncü kez aday olamaz” dedi.

“Anayasaya maddesi çok açık, Erdoğan aday olamaz”

Gülgun Feyman’la Haberin içinden programına katılan Kazancı, “Anayasada erken seçim olduğu takdirde cumhurbaşkanı bir kez daha aday olur” yazmıyor. Anayasada ‘Cumhurbaşkanı sadece 2 dönem için seçilebilir’ yazıyor. Bir sonraki maddede de, ‘Seçim yenilendiği takdirde bir kez daha seçilebilir’ diyor. Şimdi seçimin yenilenmesi erken seçim değildir. İnsanlar bunu karıştırıyor ne yazık ki. İktidar kanadı da bunu millete yedirmeye çalışıyor. Anayasanın maddesi son derece açıktır. O zaman Cumhurbaşkanımız konuşmalarında bu durumu ifade de ediyordu, ‘Ben iki defa seçilebilirim, benim başka hakkım yok’ diyordu. Cumhurbaşkanlığı sistemine geçmeden önce de bunu diyordu, Anayasada ondan önce de vardı zaten bu madde. Cumhurbaşkanlığı sistemine geçerken bu maddeyi değiştirmediler. Bu madde olduğu gibi kaldı, demek ki bu madde geçerliliğini devam ettiriyor. Cumhurbaşkanlığı sisteminden önceki cumhurbaşkanlığı ile sonraki cumhurbaşkanlığı arasında ayrım yok maddede” dedi.

“Seçimin yenilenmesi başka, seçimin erkene alınması başka”

“Tekrar üzerine basa basa deklare ediyorum; Anayasa seçimin yenilenmesinden bahsediyor, seçimlerin erkene alınmasından bahsetmiyor” diyen Kazancı, seçimin yenilenmesiyle, seçimin erkene alınmasının farklı şeyler olduğunu ifade etti.

2019 İstanbul seçimlerinden örnek veren BTP Genel Başkan Yardımcısı Zühtü Kazancı şöyle konuştu; “Seçimin yenilenmesi nedir? 2019 yılında yapılan yerel seçimden size örnek vereyim; İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığını malum Sayın İmamoğlu kazandı cüzi bir farkla. Arkasından ne oldu? İl Seçim Kurulu karar aldı ve ‘Burada seçimin yenilenmesi gerekiyor’ dedi, seçim yenilendi ve İmamoğlu daha büyük bir farkla tekrar kazandı. Şimdi seçimin yenilenmesi demek budur, yani yapılan seçimin herhangi bir sebeple tekrar yapılmasıdır. Seçimin erkene alınmasıyla seçimin yenilenmesinin ne alakası var! Bu çok nettir.”

Haberin Videosu;

sanalbasin.com üyesidir