Havadis53

Manyas’ta genç kadın, mermer işleri yaparak aile bütçesine katkı sunuyor

Manyas’ta genç kadın, mermer işleri yaparak aile bütçesine katkı sunuyor
400 views
22 Mayıs 2021 - 9:48

BALIKESİR’in Manyas ilçesinde Oya Öztürk (30), eşinin daha önceki işi olan mermercilik üzerine yoğunlaşarak, atölye açtı. Mezar taşı imalatı ve mermer işleri yaparak aile bütçesine katkıda bulunan genç kadın, “Kadının yapamayacağı iş yoktur, hamur açmasını da taş kesmesini de yaparız” dedi.

 

Manyas ilçesinde yaşayan iki çocuk annesi Oya Öztürk, eşi Çağdaş Öztürk’ün daha önce yaptığı mermer işçiliğinden ayrılması ve iş değişikliği yapması üzerine bu sektöre yöneldi. Manyas Çarşı Mahallesi’ndeki, Eski Cezaevi Sokağı’nda bulunan evlerinin altına bir mermer atölyesi açan Oya Öztürk, mezar taşı imalatı, mutfak tezgahı ve mermer işlerini azimle gerçekleştiriyor. Yaptığı işten dolayı mutluluk duyduğunu dile getiren genç kadın, daha önceleri de eşine yardımcı olduğunu dile getirdi.

‘KADININ YAPAMAYACAĞI İŞ YOKTUR’

Eşi ile birlikte o dönemlerde, kendisine yardımcı olmak amacıyla mezar montajlarına beraber gittiklerini, montaj işinin de hoşuna gittiğini kaydeden Oya Öztürk, “Daha sonrasında eşim ile bu konuyu görüştük. Atölye açma fikrimiz oldu, bunu gerçekleştirdik. Burada mezar taşlarına yazı yazma ile birlilkte taşlama ve diğer mermer işlerini yapıyorum. Evimizin bahçesi de buna uygun olduğu için, ilk başta gerekli malzemeleri temin ederek bu işe koyuldum. Bazı zamanlar eşimle mezarlıklara giderek, montajı birlikte gerçekleştiriyoruz. Montaj sırasında derzini ve etraflarını dolduruyorum” dedi. Kadının istediği sürece yapamayacağı bir işin olmadığını söyleyen Oya Öztürk, “Bunu görmüş oldum ve rahatlıkla yapıyorum. Kadının yapamayacağı iş yoktur, hamur açmasını da taş kesmesini de yaparız. Yaptığımız işten müşterilerimiz de çok memnun. Biz de memnunuz. Aile bütçesine de katkıda bulunmak beni fazlasıyla mutlu ediyor” diye konuştu.

Çağdaş Öztürk ise, eşinin isteği üzerine mermer atölyesi açtıklarını belirterek, “Hafta içi zamanlarında iş yoğunluğu eşimin üzerinde oluyor, hafta sonu zamanlarında ise birlikte gerçekleştiriyoruz. Daha önce mermercide çalışırken de eşim sağ kolumdu. El ele vererek bu işi başardık, geçim kaynağımız haline geldi” ifadelerini kullandı.

timbir - birlik haber ajansi