Havadis53

Mars’ın Jezero Krateri’ndeki Kayalar Volkanik Kökenli

Mars’ın Jezero Krateri’ndeki Kayalar Volkanik Kökenli
447 views
06 Şubat 2022 - 20:47

NASA, Mars’ın Jezero Krateri’ndeki kayaların volkanik kökenli olduğunu tespit etti.

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Ajansının (NASA) Mars’a gönderdiği Perseverance keşif aracı sayesinde Jezero Krateri’ndeki kayaların volkanik kökenli olduğu tespit edildi.

NASA’dan yapılan açıklamada, Perseverance sayesinde Mars’taki Jezero Krateri’ndeki en eski kayaların nasıl oluştuğuyla ilgili bilgilere ulaşıldığı kaydedildi.

Jezero Krateri’ndeki kayaların, volkanik kökenli ve eski lav akıntılarıyla oluştuğu sonucuna varan bilim insanları, bu keşfin Güneş Sistemi’nin tarihine ilişkin yeni bilgiler sağlayacağını ifade etti.

Bilim insanları ayrıca kraterdeki kayaların birçok kez suyla etkileşime girdiği ve bazılarının organik moleküller içerdiği sonucuna varıldığını belirtti.

NASA’nın California’daki Jet İtki Laboratuvarı’nda inşa edilen ve plütonyum yakıtıyla çalışan Perseverance keşif aracı, 30 Temmuz 2020’de fırlatıldıktan yaklaşık 7 ay sonra 18 Şubat’ta Mars’a inmişti.

Mars’a gönderilen araçlar içinde en gelişmiş teknolojik özelliklere sahip Perseverance’ın Kızıl Gezegen’deki yeni misyonunun gerçekleşmesi için altyapı çalışmalarına 2,4 milyar dolar, aracın yüzeye inmesini ve çalıştırılmasını mümkün kılan sistem için de 300 milyon dolar harcanmıştı.

Birgün

timbir - birlik haber ajansi