Havadis53

MHP RİZE İL BAŞKANI İHSAN ALKAN ”ÇAYLA BÜYÜDÜK,ÇAY BİZİM EKMEĞİMİZ”

MHP RİZE İL BAŞKANI İHSAN ALKAN ”ÇAYLA BÜYÜDÜK,ÇAY BİZİM EKMEĞİMİZ”
501 views
30 Ağustos 2021 - 14:32

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Rize İl Başkanı İhsan Alkan katıldığı bir televizyon programında Çay Kanunu taslağı hakkında konuştu.

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Rize İl Başkanı İhsan Alkan Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesinin hazırlamış olduğu çay kanun taslağını eleştirerek hazırlanan taslağın hiç bir paydaşla paylaşılmadığı gibi kendileri ilede paylaşılmadığını taslağın gizli bir şekilde hazırlanığını söyledi.

BEN GÜVENMİYORUM SİZE KARDEŞİM
Taslağı istediklerini ifade ederek “Sorduk dedik ki bu 38 maddelik taslağı bize mail ile gönderin. Dediler ki güvensizlik mi var! Evet var kardeşim, ben size güvenmiyorum. Bu çay taslağı Rizeli için değilmi, bu taslağı neden çıkartıyorsun, kimden saklıyorsun. Rizeliyi koruyacak maddeleri Rizeliden neden kaçırıyorsunuz? Kaçırdığın mevzu ne? ” dedi.

Çay ile alakalı bölgede sıkıntıların yaşandığını dile getiren MHP Rize il Başkanı Alkan: “Çay Rize’nin ekmeği .Sudan sonra Allah’ın yarattığı en büyük nimet çay dedik! Çay ile ilgili bir sıkıntımızın,bir problemimizin olduğunu biliyorduk .Nasıl yola çıkacağımızı , kiminle yola çıkacağımızı düşündük .Bu noktada kurucu borsa başkanımız uzun yıllar çay sektörünün içerisinde bulunmuş, il genel mensupluğu yapmış, çayın ve Rize’nin her türlü her noktasına son 35 40 yıldır herşeyine hakim Tahsin SANCAK’ı aradım. Dedim ki ;Sen gittin , eyvallah Samsun’dasın ama, Rize’de sorunlar bitmedi .”

”GEL ELELE VERELİM! ”
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin Rize programını da aktaran Alkan:”Biz bu sıkıntıları çözelim .Eski emekli Çaykur Genel Müdürü ile görüş. Nerde ne sıkıntı var çözümü nedir birikte bulalım. Tahsin Sancak ilegörüştük .Adım adım , ilçe ilçe gezdik. En son 2020’nin dokunzucu ayın dördünde tarım bakanımız Bekir PAKDEMİRLİ Rize’ye geldi.Biz bu taslağı hazırlamış basında yer almıştı .Toplantıda , genel müdürümüz , borsa başkanı , ticaret odası başkanı ,üniversite rektörü ,genel müdür  Rize’nin ulusal Çay Konseyi Toplantısında olması gereken herkes vardı . Sadece dışında 2 kişi vardı ;Adalet Ve Kalkınma Partisi il başkanı ve Milliyetçi Hareket Partisi il başkanı olarak ben vardım .Toplantıda herkes konuştu .En son ben konuşabilir miyim ? dedim .”

”BİR RİZE ANLATILIYOR AMA HANGİ RİZE ANLATILIYOR BEN BİLMİYORUM!”
2020’nin Eylül ayı ile ilgili anlatılanı baz alıyorum . Borsa başkanımız diyor ki , özel sektör çok iyi fiyattan çay alıyor, ortalamamız 3,16. Çay 3400 liraydı ya! 2021 in mayıs ayına verdikleri fiyatı o ortalamanın içerisine koyup 3,16 dan çay alıyoruz diyor!

”TOP BANA GELDİ ALDIM ”
Sayın bakanım , Rize’nin sıkıntısı var .Rize’li alımyerlerinde ateş ediyor. Özel sektör %50 çay alıyor , eyvallah özel sektörde yaşayacak . Özel sektör artan maliyetlerden şikayetçi. Dolaısıyla kuru çaya zam gelmediği için , siz 3400 tl fiyat açıklıyorsunuz Rize’li 2700 tl ye çay satıyor. Geçen yıl için konuşuyorum yanlış olamsın . Bu sene 2300 kadar düştü! Çayda KDV %8 halen daha . Bu maliye bakanı Kemal Bey zamanında %4 düşürülmesi gerekiyordu.Fakat %4 e düşmedi!
Bizim çayımız marketlerde 22,95 e satılan çay var. Geçen yılda 30 tl ye çay satılıyordu. Bu çayı kaç TL ye veriyorsunuz ?
Ben söyleyeyim ;
45 tl . Kaça verdik çayı özel sektöre ; 19,400 arık kdv 20 tl şartlarını vs. bilmiyorum . Şimdi biz bu şekilde özel sektöre çay veriyoruz.
22 23 24 tl çaykurdan çay  alan özel sektör , neden Rize’linin çayını 4 tl ye alsın !

”AKIL YOK MU MANTIK YOK MU ? BUNU GÖRMEK LAZIM !”
9’uncu ayın 4’ünde RTEÜ Rektörüne dedi ki siz çay araştırma üniversitesisiniz bir taslak hazırlayın bütün paydaşları içerisine alın bir taslak yollayın ve bu taslak bize gelsin derhal bu sıkıntıları çözelim dedi.Bunun üzerine ne yapmalı denildi ; kdv %4 e düşürülmeli, çaykur özel çayını özel müstahsiline 25 tl ye versin normalinde versin çayını 50 t ye , özel sektör 45 tl ye çay satar Rize ‘nin çayınıda 6 tl ye alalım diye sokakta yalvarırlar !
Sorun çözmesi gereken biziz.
KAPASİTEMİZ HALA 900 bin TON ÜZERİNE KAPASİTEMİZ OLURSA BU SORUNLARI ÇÖZEMEYİZ!”
Çünkü artık 1 milyon 500 bin ton çay var . Devlet olarak bizim çözmemiz gerek. Bu durum vatandaşı bağlamaz .Dokuzuncı ayındördünden bir buçuk ay sonra tekrar kürsüye çıktım . Dedim ki taslak ile ilgili benim bir haberim yok . Önce resmi yazı yazdım noluyor diye .

”İKİ SATIR BİR YAZI YAZDILAR BU KADAR CİDDİLER !”
Neden sıkıştırmıyorsunuz bu üniversitenin rektörünü ? Kimsenin haberi yok .TÜüm rizeyi ilgilendiren bir buçuk milyon insanı ilgilendiren taslak böyle mi olur ?

 ”BİR BUÇUK İKİ AYDIR BİLEREK SESSİZ KALDIM ”
En son gelinen nokta şu ; Sayın rektör hoca televizyona çıktı dedi ki TOP BAKANLIKTA .
Arkadaşlara şunu söyledim ;

”RİZE’DE ZATEN BİRİLERİ BİR ŞEYLERİ KARIŞTIRIYOR”
Cumhurbaşkanının şehrinde cumhurbaşkanının imzasıyla koltukta oturan

”HAKETMEDEN OTURAN BU ARKADAŞLAR!”
Bütün paydaşları toplayıp bir taslak hazırlasaydık , o eylemler olduğu zaman erkek gibi karşılarında dururduk .”6 yıldır cumhur ittifakına alelen zarar verdiklerini biliyorum”

”BUNLARIN SAYIN CUMHURBAŞKANINA DÜŞMAN OLDUKLARINI BİLİYORUM!”
Rize’linin sıkıntısın ne ; kotamız taban fiyatımız belirli noktada başka sıkntısı yok ki .
Ben milliyetci hareket partisi il başkanıyım ben bilmiyorum ne yolladıklarını .
Sana bu kadar milliyetci hareket partisine, ak partiye ,cumhur ittifakına bu kadar Rize’liyi saldır talimatını kim verdi .”Sana bu talimatı kim veriyor , seni oraya getirenler mi bu talimatı veriyor ?”
Rize’li çaydan ekmek yiyor. Sıkıntı varsa çözmek bizim işimiz.Gerekirse 10 tane fabrika yapacağız.

”ÇAYKUR DEVLETTİR ”
10000 gencimiz işe girecek ! Esnaf canlanancak.
Türkiye’se sadece bu bölgede ürelitiyor . Çaykur nasıl zarar ediyor !
Siyaset görevini yaptı, talimatı verdi o ”İPE UN SERİYOR!”
Vatandaş eziliyor .

timbir - birlik haber ajansi