Havadis53

Millet Bahçesinin Üst Yapı İhalesi Yeniden Yapılacak

Rize’de 600 dönüm üzerinde alt yapı çalışmaları tamamlanmak üzere olan Millet Bahçesinin üst yapı ihalesi revize edilerek Kasım ayında yeniden yapılacak. Millet Bahçesinde 4 işletme hariç geri kalanlar yıkılarak şartlara uygun olanlara yeni kafeler teslim edilecek

Millet Bahçesinin Üst Yapı İhalesi Yeniden Yapılacak
241 views
19 Eylül 2023 - 18:57

Haber: ÇİĞDEM HACIFAZLIOĞLU

Rize Belediyesi’nin planladığı sosyal alan projeleri içerisinde yer alan ve deniz doldurularak yapılan Millet Bahçesinin alt yapı çalışmaları devam ederken bu yılın Mayıs ayında yapılan üst yapı ihalesinin yeniden yapılacağı öğrenildi. Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin Millet Bahçesi üst yapı ihalesinin revize edilerek Ekim yada Kasım ayında yeniden yapılacağını söyledi.

Alt yapı çalışmalarının büyük oranda tamamlandığını kaydeden Başkan Metin “Millet Bahçesinde şuanda alt yapı çalışması devam ediyor. Deniz dolgusu olduğu için her türlü risk planlanarak proje yürütülüyor. Oraya 8 tane menfez direği yapıldı ve yerleştirildi. Alt yapısı yapılarak üzeri dolduruldu. Ekim veya Kasımda peyzajla ilgili ihale yapıldığı zaman üst yapının rekreasyonunu yapılacak. Alan için planladığımız Cami, bilim merkezi, engelsiz yaşam merkezi kent müzesi kalacak. Oraları başka firmalara daha sonra sırasıyla yaptıracağız.” dedi

4 İŞLETME HARİÇ GERİ KALANLAR YIKILACAK

Dolgu üzerinde ki kafelerin yıkılarak denize paralel sıralı bir şekilde yeniden inşa edileceğini ifade eden Başkan Metin” O alanda ki kafeler var oldukları yerden kaldırılıp daha denize doğru kaydırılacak. Sadece Kültürpark Yakamoz, Lunapark ve Çay Çarşısı kalacak geri kalanlar yıkılacak. Deniz seviyesinden 50 metre geride yöresel mimariye uygun dolgu şartlarına uygun kafeler yapılacak ve işletmelere kiraya verilecek. Bu kafeler mevcutları kadar büyük olmayacak tabi. Daha az metrekareli olacaklar. Orada işletmeciliğe ihaleden girenler var ecri misille beraber girenler var. Tüm bunlar göze alınacak ve hukuki hakkı olanlara teslimatlar yapılacak “şeklinde konuştu.
İçerisinde yeşil alan, bilim merkezi, kent müzesi, cami ve oyun alanları gibi sosyal alanların yer alacağı ve vatandaşların denize sıfır kordonda yürüyüş yapabileceği Millet Bahçesinin 2024 yaz ayında kısmen hizmete açılması planlanıyor.

timbir - birlik haber ajansi