Havadis53

Milletvekili Bedri Yaşar” Sandık milletin önüne gelecek, çay üreticisi gereğini yapacak”

İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, TBMM’de yaptığı çay üreticilerinin sorunları hakkında yaptığı 2 milyon ailenin geçim kaynağı olan yaş çayda açıklanan 7 TL fiyatı ile çay üreticilerinin yokluğa; çay sektörünün ise iflasa sürüklendiğini vurguladı.

Milletvekili Bedri Yaşar” Sandık milletin önüne gelecek, çay üreticisi gereğini yapacak”
657 views
26 Mayıs 2022 - 16:01

Maliyetler %200 Civarında Artarken Açıklanan Yaş Çay Fiyatı Sadece 7 TL

Çay üretiminin temel maliyetlerinden olan gübrenin fiyatının %200; nakliye için gerekli yakıt fiyatının %150-250; işçilik ücretinin %100 arttığı bir ortamda yaş çay fiyatı 7 TL olarak açıklanmasının izahı olmadığını belirten Bedri Yaşar; açıklanan bu rakam ile İktidarın çay üreticilerine ölümü gösterip onları sıtmaya razı etmesi olarak değerlendirdi.

TUİK’e rağmen TUİK’in açıkladığı %70’lik enflasyonist bir ortamda çaya gelen %43,7 zam ile çayın tadının tamamen kaçtığını söyleyen Bedri Yaşar; “Çay üreticilerinin beklentisi ise; Yaş çay taban fiyatının en az 9 TL, destekleme priminin 1 TL olarak toplam 10 TL olmasıdır. Açıklanan 7 TL rakam cabası; ÇAYKUR 4 TL alım fiyatı açıklarken, çayını teslim etmeye giden üreticiler ÇAYKUR’un depolarımız dolu demesi ve kota uygulaması dolayısıyla Üretici kota miktarının üstünde kalan çaylarını 2.2-2,5 TL arasında bir fiyattan özel şirketlere satmak zorunda kalmıştır. ÇAYKUR’un bu davranışıyla üreticiyi özel sektörlere yönlendirip, kendisinin özel sektör ile mücadelede elini zayıflatmaktadır. “dedi.

Çay Sektörü İflasa Sürükleniyor

Bedir Yaşar; Türkiye’nin çay konusunda dünyada söz sahibi olabilecek bir durumdayken; üreticisine sahip çıkmayan doğru bir tarımsal strateji geliştirmeyen ve en önemli kamu kurumlarından biri olan ÇAYKUR’u sürekli zarar eden kurum noktasına getiren politikalar ile çay sektörünün iflasa sürüklendiğini belirtti. Bedri Yaşar hiç değilse çayda ithalatçı konuma düşürülmemiz gerektiğini vurguladı.

Çay bahçelerini ıslah projelerinin kendine hayrı yok

2015 yılında ÇAYKUR’un başlattığı çay bahçeleri ıslah programına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Bedri Yaşar; ıslah çalışmalarının verimli gitmediğini, bu kadar borcu olan kurumun çay bahçelerini de yenileyecek gücü olmadığını söyledi.

haberin videosu;

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    timbir - birlik haber ajansi

    sanalbasin.com üyesidir