Havadis53

MMO Rize Şube Başkanı UYARDI! Kabin İç Kapısı Olmayan Asansörler Ağır Kusurlu Sayılacak

MMO Rize Şube Başkanı Orhan Başdemirci içersinde iç kapısı olmayan asansörlerin 1 Temmuz itibariyle ağır kusurlu olarak tespit edileceğini ve kırmızı etiketin vurulacağını söyledi

MMO Rize Şube Başkanı UYARDI! Kabin İç Kapısı Olmayan Asansörler Ağır Kusurlu Sayılacak
368 views
19 Eylül 2023 - 17:58

Haber: ÇİĞDEM HACIFAZLIOĞLU

Makina Mühendisleri Odası Rize Şube Başkanı Orhan Başdemirci asansör yönetmeliğinde yapılan değişiklikle, 1 Temmuz 2023 tarihinden itibaren asansörlerde kabin iç kapısı zorunluluğu getirildiğini, kabin iç kapısı bulunmayan asansörlerin ağır kusurlu olarak nitelendirilen kırmızı etiket alacağını söyledi.

1 Temmuz’dan önce iç kabin kapısı olmayan ancak teknik olarak sağlam ve kullanılır kabul edilen asansörlere mavi veya yeşil etiket yapıştrıldığını söyleyen Başdemirci ” Asansörlerin denetim kriterleri değiştirilerek 1 Temmuz 2023 itibari ile yürürlüğe sokuldu. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından 13 Eylül 2022 tarihinde güncellenen yönetmelikle, asansörler için kabin iç kapısı zorunlu hale getirildi. Bu yönetmelik uyarınca, 1 Temmuz 2023 tarihinden sonra yapılacak periyodik kontrollerde, kabin iç kapısı olmayan asansörler, ağır kusur olarak nitelendirilen kırmızı etiket ile değerlendirilmeye başlandı. Eski binalarda bulunan asansörlerde kabin iç kapısı bulunmayanlara rastlayabiliyoruz. Bu asansörler için önceki yıllarda, eğer asansörün tasarımında kabin iç kapısı yoksa, kabin içine acil durdurma butonu konularak mavi etiket ile değerlendirebiliyorduk. Bakanlık tarafından yapılan bu güncelleme ile artık montaj tarihi ve kapasitesi ne olursa olsun, tüm asansörler için kabin iç kapısı zorunlu hale getirildi” dedi.

Kırmızı etiketli asansörlerin yönetmeliğe göre 15 gün içersinde onarımdan geçmesi ve eksiklerinin giderilmesi gerektiğini kaydeden Başdemirci asansör iç kabin kapısı olmayan asansörlere bir an önce kapı taktırılması ve asansörlerin sık sık bakımdan geçmesi gerektiğini söyledi.

timbir - birlik haber ajansi