Havadis53

Nesli tükenmekte olan su samuru Pazar ilçesinde görüldü

Nesli tükenmekte olan su samuru Pazar ilçesinde görüldü
457 views
06 Haziran 2021 - 11:20

Rize’nin Pazar İlçesinde nesli tükenme tehlikesi altında olan su samuru, vatandaşlar tarafından Pazar İlçesinde görüldü

Haberin Videosu

Cevahir TOPALOĞLU

Rize’nin Pazar İlçesi Kirazlık Mahallesi mevkiinde vatandaşlar tarafından fark edilen denizde yüzen su samurunun nasıl buraya geldiği bilinmezken, vatandalar tarafından cep telefonu kameralarını yansıdı.

Pazar’ lı vatandaşlar nesli tükenmekte olan su samurlarının korunması amacıyla yetkililerin harekete geçmesini istediler. Pazarlı vatandaşlar, “Su samurları bu bölgede gözükmezdi. Şimdi Pazar’ da su samurlarının gözükmesi mevsim değişikliklerinden olabilir. Bu nedenle üniversitemiz harekete geçerek bu canlıları koruma altına almalıdır” dediler

Ayrıca su samurları Dünya Doğa Koruma Birliğinin (IUCN) yayınladığı Nesli Tükenme Tehlikesi Altında Olan Türlerin Kırmızı Listesi’nde bulunuyor. Su samurları, Lustrine alt familyasında bulunan etçil memelilerdir. Hala var olan 13 su samuru türü ya kısmen suda yaşar, ya tamamen suda yaşar ya da deniz ekosisteminde yaşar. Tükettikleri gıdalar ise balıklar ve omurgasızlardır. Lutrinae; diğer hayvanların yanında gelincikleri, porsukları, vizonları ve kutup porsuklarını da barındıran Mustelidae familyasının bir alt bölümüdür.

timbir - birlik haber ajansi