Havadis53

Papara Dolandırıcılarına Dikkat Edin!

Papara Dolandırıcılarına Dikkat Edin!
490 views
22 Mayıs 2021 - 9:13

Gün geçmiyor ki internet üzerinden işlenen dolandırıcılık suçlarına bir yenisi daha eklenmesin.

İddaa, bahis gibi yöntemlerin yanı sıra kredi kartı bilgilerinin ele geçirilerek yapılan dolandırıcılık metotları arasında bonus veya çeşitli hediyeler sunulacağı vaadiyele de insanlar kandırılıyor.

Dolandırıcıların yeni metotları arasına Papara Uygulaması da girmiş bulunuyor. İnstagram ve facebook gibi sosyal platformlara reklam veren dolandırıcılar, hazırladıkları sahte görsellerle Papara Kullanıcılarına Özel 100 TL Bonus verildiğini duyurarak insanların paralarını alıyorlar.

Reklamda 100 TL Bonusun alınabilmesi için QR görüntüsünün kaydedilmesi ve Papara Uygulaması açılarak Papara QR (Karekod) özelliği ile galeriye kaydedilen QR (Karekod) görüntüsünün seçilmesi gerektiği belirtiliyor. Tabii siz instagramdan görüp kaydettiğinin QR bulunan görseli, Papara Uygulamasının QR alanında seçtiğinizde aşağıdaki fotoğrafta da görebildiğiniz üzere Sinan Önsal ve farklı dolandırıcılara hesabınızdaki 100 TL’yi göndermiş oluyorsunuz.

İşlem anında gerçekleştiği için 100 TL’nin gittiği gibi Papara Müşteri Hizmetlerine ulaşsanız da paranızı geri alamıyorsunuz. Bu durumda ancak Emniyet Müdürlüğü’nde Siber Suçlar Birimine ya da Adliyelerde 1. Sulh Hukuk Hakimliği’ne giderek Sebepsiz Zenginleşme Suç duyurusunda bulunmanız gerekiyor.

Siz siz olun, bu tür bonus ya da hediye vaatlerinde bulunan sosyal platformlardaki reklamlara inanarak para göndermeyin. Sanal dolandırıcılığın türlü çeşitleri vardır ve hiçbir zaman üçüncü kişilerle banka bilgilerinizi, kart bilgilerinizi, kimlik bilgilerinizi paylaşmayın.

timbir - birlik haber ajansi

sanalbasin.com üyesidir