Havadis53

Pazar Şehit Murat Naiboğlu Sivil Havacılık Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Erasmus projesi kapsamında Portekiz’deydi

Pazar Şehit Murat Naiboğlu Sivil Havacılık Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde eğitim gören 4 öğrenci ve 2 öğretmen ile 6-10 Kasım tarihleri arasında “Healty Eating ,Active Living” isimli Erasmus+Ka210 porojesi kapsamında Portekiz’deydi.

Pazar Şehit Murat Naiboğlu Sivil Havacılık Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Erasmus projesi kapsamında Portekiz’deydi
697 views
26 Kasım 2023 - 23:47

“Healty Eating ,Active Living” isimli Erasmus+Ka210 porojesi hakkında Pazar Şehit Murat Naiboğlu Sivil Havacılık Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi; ”2022 yılı içerisinde hibe almaya hak kazanan “Healty Eating ,Active Living” isimli Erasmus+Ka210 Okul Eğitimi projesi kapsamında Portekiz hareketliliği 6-10 Kasım tarihleri arasında okulumuzdan proje koordinatörü Emel Bodur ve Tarih öğretmenimiz Tohit Yavuz rehberliğinde 4 öğrencinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Okul proje ekibimiz önce İstanbuldan Porto şehrine uçtu .Oradan otobüs ile iki saat uzaklıkta bulunan Mirandela şehrine geçerek bir hafta boyunca süren sportif ve kültürel etkinliklere katıldık.Bizlerle beraber İspanya ve Makedonya’dan gelen katılımcılar Carvalhais Kültür Sanat ve Spor Derneği’nin konuğu oldular.

Bu dernek Mirandela şehrine 4 km uzaklıkta bulunan Carvalhais Beldesinde kurulmuş olup belediyenin Beden Eğitimi öğretmeninin başkanlık yaptığı ve daha çok Erasmus +spor projeleri gerçekleştiren bir kurumdur. Dernek üyeleri ülkemizin farklı şehirleri ile daha önce spor projeleri gerçekleştirmiş olup bizim kültürümüzü yakından deneyimlemiş olan sıcak insanlardı. Proje ekibi olarak ilk gün Carvalhais belediye başkanını ziyaret ettik. Belediye başkanı katılımcılara hediyeler takdim etti. Daha sonra hemen yan tarafta bulunan derneği ziyaret ettik. Bir hafta boyunca süren etkinlikler arasında Mirandela’da bulunan Zeytin yağı Müzesi ziyareti, Mirandela Tarım Meslek Lisesi ziyareti, Ecoteco isimli Bilim ve Sanat Merkezi ziyareti, Aerokik dans atölye çalışması, yöresel ekmek yapımı atölye çalışması ve kültür gecesi etkinliği bulunmaktaydı.

Proje ekibimizde Türkiye Gençler Kikboks şampiyonu olan öğrencimiz Enes Koyuncu da yer almaktaydı. Ev sahibi kurum öğrencimize özel bir ilgi gösterdi. Aeroboks dans etkinliğini gerçekleştirdiğimiz Spor salonunun sahibi eski Dünya ve Avrupa Kikboks şampiyonu olması sebebiyle öğrencimiz Enes Koyuncu ile yakından ilgilendi ve onunla birkaç saat kikboks eğitimi yaptı ve öğrencimizi kikboksta oldukça başarılı buldu.

Yine öğrencimiz o merkezde idmana gelen ve Portekizde düzenlenecek olan kikboks şampiyonasına katılacak olan başka bir öğrenci ile de pratik yaptı. Kültür gecesinde Daha önce Portekizin sömürgesi olan Timor Adalarından Portekize lise ve üniversite eğitimine  gelen öğrencilerin geleneksel danslarını katılımcılara sergilediler.

Onların danslarından sonra Makedon, İsponyol ve Türkçe şarkılardan oluşan müzik eşliğinde gençler eğlendiler.Bunun dışında Portekize gidiş ve dönüşte birer gece olmak üzere 2 gece Porto şehrinde konaklama imkanı bulduk. Porto’da görülmesi gereken destinasyonlardan Aliados Meydanı ,Riberia Bölgesi ve Luis Köprüsü ve Old Town ismi verilen tarihi bölgesini görme fırsatı yakaladık. Öğrencilerimiz aynı zamanda Portekize has bir lezzet olan Pastaisde Nata tatlısını yemeği deneyimlediler.

Obezite konusunda farkındalık yaratmayı ,öğrencilerin sağlıklı ev yapımı yemekler yiyerek ve spor yaparak aktif yaşam stillerini benimsemelerini konu alan projemizin amaçlarına uygun faaliyetler gerçekleştirmenin mutluluğu ve yeni lezzetler tadmanın ,yeni kültürler tanımanın ,yeni yerler keşfetmenin hazzı ile ülkemize geri döndük.”

timbir - birlik haber ajansi