Havadis53

Pazar Şehit Murat Naiboğlu Sivil Havacılık MTAL Fiyordları ile Meşhur Norveç’ ten Güzel Anılarla Döndü

Pazar Şehit Murat Naiboğlu Sivil Havacılık Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi “Dezavantajlı Öğrencilerin Eğitimi ile Daha Güçlüyüz” isimli Erasmus+Ka220 projesi kapsamında Oslo’ya 50 km uzaklığındaki  Moss şehrinde  Norveç hareketliliğini gerçekleştirdi.

Pazar Şehit Murat Naiboğlu Sivil Havacılık MTAL Fiyordları ile Meşhur Norveç’ ten Güzel Anılarla Döndü
236 views
26 Ekim 2023 - 16:10

Pazar Şehit Murat Naiboğlu Sivil Havacılık Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

Okulumuz İngilizce öğretmeni Emel Bodur’un koordinatörlüğünü yaptığı “Dezavantajlı Öğrencilerin Eğitimi ile Daha Güçlüyüz”isimli Erasmus+Ka220 projesi kapsamında okulumuzdan 8 öğrenci ve 2 öğretmenin katılımı ile 6-16 Ekim tarihleri arasında Oslo’ya 50 km uzaklığındaki  Moss şehrinde  Norveç hareketliliğini gerçekleştirdik.

“Zorbalığa Hayır De” konseptinin işlendiği öğrenci değişimi hareketliliği boyunca ev sahibi okulda 1994’te Norveçli olimpiyat oyuncuları  Atle Vårvik ve Johann Olav Koss tarafından ilk defa başlatılan MOT girişimi’nin  “Yaşa”, ”Önemse” ,”Hayır De” isimli değerleri ile ilgili oturumlar gerçekleştirildi. Bu oturumlarda okulun Mot koçu olan öğretmenler bizlerle beraber Romanya, Fransa ,Portekiz ,İtalya ‘dan gelen katılımcılara bireysel ,grup halinde fiziksel  faaliyetler ,oyunlar ve yarışmalar düzenlediler. Mot girişimin amacı gençlerin yaşam kalitesini, özgüvenini ve cesaretini artırarak kendi seçimlerini yapmalarını, kendi değerlerine sahip çıkmalarını, dışlanmış ve farklı olan kişileri sahiplenmeleri sağlamak ve böylece kapsayıcı ortamları ,güvenli okulları ,dayanıklı toplulukları ve barışçıl toplumları desteklemektir

Norveç Hükümeti her yıl Mot Norveç’e önemli destek ve finansman sağlamaktadır MOT’un yaşam becerileri konsepti dört kıtadaki (Avrupa, Afrika, Asya ve Amerika) okullar ve belediyeler tarafından kullanılmaktadır.

Ev sahibi okuldaki tüm öğretmenlerin master yapmış olması ,okulun öğrencilerine  hergün ücretsiz meyve dağıtması , sokakta araçların yayalara öncelik vermesi ,toplu taşıma araçlarından bir yetişkinin kendi bileti ile 18 yaş altı 4 çocuğa kadar ücretsiz  faydalanabilmesi ,umuma açık alanlardaki (tren garları ,okullar ) lavoboların temizliği Norveç ile ilgili hayran olduğumuz güzel yanlardı. Ayrıca Norveç’in doğal güzellikleri ,eşsiz güzellikteki fiyordları ,dağları ve muhteşem mimarisi bizi adeta büyüledi. Projemizin bir sonraki hareketliliği Mart Ayı içerisinde Fransa’da gerçekleşecektir.

timbir - birlik haber ajansi