Havadis53

Pazar Sivil Havacılık Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi İspanya’dan Döndü

Pazar Şehit Murat Naiboğlu Sivil Havacılık ve Mesleki Teknik Anadolu Lisesi Erasmus+Okul Eğitimi Ka210 projesi kapsamında 2022 yılının ikinci teklif çağrısı döneminde yazıp İspanya koordinatörlüğünde sunmuş olduğu ve hibe almaya hak kazandığı “Healty Eating, Active Living” isimli projelerinin ilk hareketliliğini 16-24 Eylül tarihleri arasında İspanya’nın Motril şehrinde gerçekleştirdi.

Pazar Sivil Havacılık Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi İspanya’dan Döndü
584 views
03 Ekim 2023 - 22:32

Pazar Şehit Murat Naiboğlu Sivil Havacılık ve Mesleki Teknik Anadolu Lisesi’nden yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi;

”Bu çağın önemli sağlık sorunlarından olan obezite konusunda farkındalık yaratmayı hedefleyen projemizin ilk hareketliliği kapsamında öğrencilerimiz birçok sportif faaliyete katıldı. Buna ek olarak  katılımcı öğrenciler sağlıklı beslenmenin önemini içeren sunumlarını katılımcılar ile paylaştılar.

Projenin ilk günü  koordinatör okulun öğrenciler için hazırladığı “Flamenko  workshop”ı  ile başladı. İspanya’ya özgü olan bu dansın doğduğu topraklarda Makedon, Portekizli ve İspanyol öğrencilerle birlikte bizim öğrencilerimiz de öğrenmeye çalışıp dans ettiler. Sonrasında hareketli yaşama farkındalık çekmek adına Motril’in eşsiz sahilinde plaj voleybolu oynandı.

İkinci gün Motril Belediye Başkanı Erasmus heyetini makamında ağırladı. Ziyaret esnasında orada bulunan basın mensupları  katılımcılarla  röportaj yaptılar. Belediye Sarayından ayrıldıktan sonra bölgenin bir zamanlar şeker kamışı tarımı ile ön plana çıkmış olması sebebiyle Motril’de açılmış olan Şeker Kamışı Müzesine ziyaret gerçekleştirdik. Müzedeki görevli şeker kamışının tarladaki bitki halinden soframıza gelinceye kadar olan hikayesi hakkında bilgilendirmelerde bulundu. Ardından bir belgesel izledik ve bu belgeselde şeker kamışı tarımının ilk defa bu bölgede 10. yüzyılda yani Endülüs Emevileri Dönemi’nde yapıldığını öğrendik.

Üçüncü gün sağlıklı beslenmenin önemine dikkat çekmek amacıyla taze meyve ve sebzelerin satıldığı belediye halini görme fırsatını yakaladık. Tropikal meyvelerin yetiştirildiği seralara geziler düzenlendi. Dördüncü gün Dünya Kültür Miras Listesi’nde yer alan ve her yıl binlerce turistin ziyaret ettiği İslam mimarisinin en değerli eserlerinden biri olan Elhambra Sarayı’nın bulunduğu Granada’yı gezdik. Gezi programımızda Alhambra Sarayı ve sarayın içinde bulunan diğer bölümlerden Generalife, Nasri Sarayı, Aslanlı Fıskiye, Avlu, V. Carlos’un Sarayı ve Alcazaba’yı gezdik. Son gün ise katılımcılara ev sahibi kurum tarafından sertifikaları takdim edildi .

Okulumuzdan 4 öğrenci ve 3 öğretmenin katıldığı hareketlilik her anlamda çok verimli geçti. Öğrenci ve öğretmenlerimiz İspanya’yı görme ve kültürünü deneyimleme fırsatı yakaladılar. Yeni bir kültürle tanışırken  hem sosyallik hem de dil gelişimi açısından kendilerini geliştirdiler. Öğrencilerimizin  hareketlilik programına Barselona ve Malaga’yı da ekleyen proje ekibimiz, bu sayede farklı dönemlerin farklı güzelliklerini içinde barındıran ülkenin Endülüs, Gotik, Rönesans ve Barok mimarilerini de görme fırsatı yakaladılar ve bu eserlere hayran kaldılar.

Projemiz mayıs ayı sonuna kadar devam edecek olup proje ortakları proje amaçlarına uygun faaliyetleri gerçekleştirmek üzere sırasıyla kasım ayı içerisinde Portekiz’in Porto şehrinde, nisan ayı içerisinde Makedonya’nın Kumanova şehrinde ve  son olarak mayıs ayı içerisinde bizim okulumuzda bir araya geleceklerdir.”

timbir - birlik haber ajansi