Havadis53

Pazar’da 1 Temmuz Kabotaj bayramı Kutlandı

Pazar’da 1 Temmuz Kabotaj bayramı Kutlandı
324 views
02 Temmuz 2021 - 9:09

Kabotaj Bayramı dolayısıyla Pazar’da da bir dizi etkinlik düzenlendi.

CEVAHİR TOPALOĞLU

1 Temmuz 1926 yılında yürürlüğe giren ve devlete kendi limanları arasında yolcu ve yük taşıma hakkı veren Kabotaj Kanununun 95. Yıldönümü münasebetiyle Pazar Liman Başkanlığı tarafından Denizcilik ve Kabotaj Bayramı kutlama programı düzenlendi.

Programa Pazar Belediye Başkanı Dr. Ahmet Basa’nın yanı sıra CHP Pazar İlçe Başkanı Kazım Balta, Şoförler Odası Başkanı Osman Yüksel, Esnaf Kefalet Kooperatifi Başkanı Ekrem Kılıç, Liman Başkanı Sultan Süleyman Taşçı, kurum müdürleri, çalışanlar ve vatandaşlar katıldı.

Program ilk olarak Pazar Demokrasi Meydanı’nda bulunan Atatürk Anıtına Liman başkanı Sultan Süleyman Taşçı ve beraberindekiler ile çelenk sunularak istiklal marşı okunmasıyla program sona erdi.

kabotaj8.jpg

Taşçı yaptığı açıklamada, “Ulaşımdan taşımacılığa, turizmden balıkçılığa kadar ülkemizin ekonomisine ve savunmasına büyük katkı sağlayan ve denizcilik sektöründe ilerlemenin önünü açan Kabotaj Kanunu’nun 95. Yıldönümü münasebetiyle Pazar Liman Başkanlığı tarafından hazırlanan Denizcilik ve Kabotaj Bayramı kutlama törenini düzenledik. Nasıl ki dün ecdadımız denizlere hakim olup dünyaya hakim olmuşsa, bugünde ecdadımızın bizlere miras bıraktığı denizlerimize sahip çıkarak Mustafa Kemal Atatürk’ün “Denizciliği, Türk’ün büyük milli ülküsü olarak benimsemeli ve az zamanda başarmalıyız” sözünün rehberliğinde Türk denizcisinin rotasını, güçlü ve müreffeh Türkiye idealine hiçbir rüzgar, hiçbir fırtına bu rotasından saptıramayacaktır. Türk denizcilik sektörünün bugün güçlü altyapısı, modern tersaneleri ve büyüyen deniz ticaret filosuyla ülke ekonomisine büyük katkı sağladığı gibi, yerli ve milli gemilerimizin denizlere inmesi ile de dosta güven, düşmana korku salmaktadır. Ülkemiz dün olduğu gibi bugün de güvenliğimiz, refahımız ve bölgesel gücümüz denizlerde kurduğumuz ve kuracağımız hâkimiyetimize bağlıdır.” dedi.

kabotaj7-001.jpg

Buradaki törenin ardından Pazar Kirazlık Balıkçı Barınağından denize açılan Pazar kaymakam Vekili, Hemşin Kaymakamı Ömer Faruk Duman ve Liman Başkanı S. Süleyman Taşçı, denize şehitler adına çelenk bırakma töreni gerçekleştirdiler.

kabotaj6-002.jpg

kabotaj4-004.jpg

kabotaj5-004.jpg

kabotaj3-003.jpg

kabotaj2-003.jpg

kabotaj1-003.jpg

HABERİN VİDEOSU: https://www.facebook.com/PAZAR53COM/videos/495424804861987 

 

timbir - birlik haber ajansi