Havadis53

Pazar’da köy mezarlığı için çalışmalar başladı

Rize’de köy sakinlerinin isteği üzerine harekete geçen Pazar Kaymakamlığı Balıkçı köyüne, köy mezarlığı yapacak. Kaymakam Mustafa Akın “Köy mezarlığı ile vefat eden bütün atalarımızı bir anda ziyaret etmiş olacağız” dedi.

Pazar’da köy mezarlığı için çalışmalar başladı
244 views
19 Ocak 2024 - 20:30

HABER: ARZU ERBAŞ

Rize’de özellikle köylerde evlerin yanında, bahçelerin etrafında oluşturulan aile mezarlığı geleneği Pazar’da toplu köy mezarlığına dönüştürülüyor. Balıkçı Köyünden gelen talep üzerine Pazar Kaymakamlığı köy mezarlığı için harekete geçti. Köyde Galo mevkindeki 2 bin 756 dekarlık kamu arazisi köy mezarlığı olarak tahsis edildi. Çevre düzenleme çalışmalarının yapıldığı Balıkçı Köyü mezarlığının hazırlanmasının ardından köy mezarlığı talebinde bulunulan Uğrak ve Dağdibi Köylerinde çalışmalar başlayacak.

“KÖY HALKI TALEP ETTİ BİZDE HAZIRLADIK “

Pazar Kaymakamı Mustafa Akın toplu köy mezarlığı geleneğinin olmadığı kentte talep üzerine bu çalışmayı başlattıklarını belirterek “Bölgemize benim gibi dışarıdan yani Konya’dan ve Türkiye’nin diğer bölgelerinden gelen vatandaşlarımız için buradaki en şaşırtıcı şeylerden bir tanesi de mezarlık yerlerimiz. Bizler için evlerimizin yakınında, çaylıklarımızın köşelerinde yerleştirmiş olduğumuz bu mezarlıklar çok alışılagelmiş görüntüler değildir. Görev yaptığım süre boyunca bazı köylerden vatandaşlarımız acil görüşme talebi ile bana geldiklerinde mezarlıklarının kopmak üzere olduğunu ve duvar yapılması için bizden talepleri oluyordu. Bu talepleri elimizden geldiği kadar karşılamaya çalışmıştık. Bu gibi örneklerden de yola çıkarak Balıkçı köyümüzde vatandaşlarımızın da talebiyle muhtarımızla beraber bir köy mezarlık yeri oluşturmak için karar almıştık. İlçe mezarlık komisyonunu toplayarak köyümüz için en uygun mezarlık yerini belirledik ve köyümüze tahsis ettik. Toplu mezarlığın şöyle de bir güzelliği olacak. Bayramlarda, özel günlerde toplu olarak köylü olarak mezarlıklara gelip, geçmişlerimizi, yakınlarımızı vefat eden bütün atalarımızı bir anda ziyaret etmiş olacağız. Köyümüzde arife gününde bayram günlerinde yapılacak bu kabir yeri ziyaretlerinde köylülerimizin belki küskünleri burada barışacaklar. Köylerimiz arasındaki muhabbeti daha da artacak. Bu şekilde kaynaşma birlik beraberlik duygusu daha güçlü olmuş olacaktır” dedi.

Pazar balıkçı köyü muhtarı İsmail Hakkı Kambay kaymakam Mustafa Akın’a teşekkür ederek “Bütün mezarlıklar evlerin dibinde ve uygunsuz biçimde defne ediliyordu. Bunu önleyebilmek için sayın kaymakam ile bir görüşmem oldu, yardımcı olacağını söyledi. Köyümüz bu mezarlığa kavuştuğu zaman köyümüzün farklı farklı bölgelerinde metfun bulunan büyüklerimiz köyümüze hizmete geçmiş insanlarımızı tek bir yerde torunları ziyaret etme imkanı bulacaklar” dedi.

Haberin Videosu;

 

 

timbir - birlik haber ajansi