Havadis53

Pazar’da Sürücüler yaya geçitlerinde “öncelik yaya” uygulamasına uymuyor

Pazar’da Sürücüler yaya geçitlerinde “öncelik yaya” uygulamasına uymuyor
560 views
03 Ocak 2022 - 11:30

Haber: CEVAHİR TOPALOĞLU

Rize’nin Pazar ilçesinde yaya geçitlerinde öncelik kuralına sürücüler uymuyor, yapılan denetimlerde yetersiz kalıyor.

İçişleri Bakanlığı, trafikte yaya ölümlerinin azaltılması amacıyla 2019 yılını “Yaya Öncelikli Trafik Yılı” ilan etmişti.

“Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” sloganıyla yapılan etkinliklerde, sürücülerin yaya geçitlerinde yayalara öncelik vermesi noktasında farkındalık oluşturulmuştu.

81 ile ve tüm ilçelerde, vali, kaymakam ve emniyet müdürlerinin de katıldığı denetimlerde önceliğin yayalara verilmesi noktasında sürücüler uyarılmıştı.

Pazar ilçesinde , yaya geçitlerinde karşıdan karşıya geçmek isteyen yayalar, araçların durmaması üzerine zor anlar yaşıyor.

 

Kirazlık Mahallesi Tahsin Bekir Balta caddesi Cadde Simit Sarayı önündeki Taşıt yoluna çizilen yaya geçidi çizgileri silinmiş durumda.

Trafiğin yoğun olduğu bu alanda geçişte yaya çizgisinin silinmesi konusunda görüşlerini ifade eden vatandaşlar “Bir can yanmadan önce bu alanda yaya çizgilerinin çizilmesini Bekliyoruz . Yaya geçitlerinde yol yüzeyi, kaldırım ile aynı seviyeye getirilerek, hem taşıtların hız kesmeleri sağlanmalıdır.Hatta taşıtların çizgilere yaklaşmadan önce tümsekli kapan kurulması gerekmektedir.”sözleriyle yetkilileri uyardılar.

Pazarlıar, sürücülerin yaya geçitlerinde yayalara öncelik vermesini istiyor. Yaya geçitlerinde yayalara öncelik verilmediğini belirten halk, Havadis53’e konuştu.

“Öncelik yaya uygulamasına anlayışlı sürücülerin dikkat ediyor”

“Öncelik yaya” uygulamasına sürücülerin uymadığını belirten vatandaşlar , “Yayaya yol verme düşüncesi sürücüden sürücüye değişiyor. Anlayışlı ya da anlayışlı olmayan insanlar var. Bu durum sadece trafikte değil, her alanda bu geçerlidir. Anlayışlı bir insan olunca karşıdakini düşünür ve ona göre hareket eder. İnsanlarımız daha çok ‘ben kendi işimi halledeyim” düşüncesiyle kendisini savunuyor. Çoğu insanımız da ‘bana ne’ diyor. ‘Bana ne’ anlayışı insanlara faydalı bir şey değildir. ‘bana ne’ anlayışını bir kenara bırakıp herkesin sorumlu davranması gerekir. Sorumlu olunca sadece insanlık değil; mahalle, belediye, memleket ve ülke gelişir. ‘Öncelik yaya’ diye atılan sloganlar var ama insanların kaçı bu slogana uyuyor?  İnsanlarımızın, milletimizin ve vatandaşlarımızın daha sorumlu ve akıllıca davranması gerekir. En ufak kelime veya cümle bile sadece bir olayı kapsamaz birçok olayda çözüm üretebilir.” şeklinde konuştu.

 

timbir - birlik haber ajansi