Havadis53

Pazar’da19 Ekim muhtarlar günü kutlandı

Pazar’da19 Ekim muhtarlar günü kutlandı
633 views
19 Ekim 2021 - 23:06

Haber: CEVAHİR TOPALOĞLU 

Pazar’da, 19 Ekim muhtarlar günü düzenlenen törenle kutlandı.

Pazar 15 Temmuz Demokrasi Meydanında düzenlenen törende, Pazar Muhtarlar Derneği tarafından Atatürk Anıtına çelenk sunularak başladı, Meydandaki program, sağanak yağmur nedeniyle ertelenerek, Pazar Kaymakamlığı hizmet binasının giriş katında saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal marşı okundu.

Pazar Kız Kulesi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi İngilizce öğretmeni Demet Gültekin’in sunumu ile başlayan programda Pazar Muhtarlar Derneği Başkanı Ali Rıza Avcı, günün anlam ve önemine ait konuşma yaptı.

Törene; Pazar Belediye Başkan V. Burak Yıldız’ın yanı sıra Pazar Muhtarlar Derneği Başkanı Ali Rıza Avcı, derneğe bağlı köy ve mahalle muhtarları, STK temsilcileri, Siyasi Parti Başkanları, İl Genel Meclisi Üyeleri ve daire amirleri katıldı.

Pazar Muhtarlar Derneği Başkanı Ali Rıza Avcı Törende Yaptığı Konuşmada;
‘’Protokolün değerli üyeleri ve sevgili muhtarlarımız 19 EKİM Muhtarlar günü kutlama programımıza hoş geldiniz.
Osmanlı arşivinde 2. Mahmut döneminde yayımlanan ferman ile 19 EKİM 1829 tarihinde kurulan Muhtarlık Teşkilatının kuruluş günü esas alınarak Sayın Başbakanımız ve Bakanlar Kurulu Kararı ile 19 EKİM günü olarak kutlanmasına karar verilmiştir.
Artık bizlerinde bir günü vardır. Bizlerde bu değeri veren başta Sayın Cumhurbaşkanımız ve Hükümet üyelerine çok teşekkür ederim.
Biz dernek olarak muhtarlık camiasına nasıl faydalı olabiliriz sorusundan yola çıkarak çalışmalar yapıyoruz. Muhtarlık müesses; kültürümüzün ve toplumsal hayatımızın önemli yapı taşlarından olup yerel demokrasinin en eski öreğini temsil eden devletimizin her noktadaki kurumsal temsilciliği olduğu aşikârdır.
Muhtarlarımız bulunduğu mahallede veya köye devletimizin tüm kurumlarını temsil etmekte ve halkımızla devlet kurumları arasında köprü vazifesi görmektedir.
Yönetim anlayışımızda vatandaşlarımızın devletimize ihtiyaç duyduğunda çalacakları ilk kapının muhtarlıklarımız olduğu bilinci çok önemli bir yer tutmaktadır. Günümüzde kendini yenileyen kurumların başında gelen muhtarlık en ücra yerleşim yerinde bile çağdaş kamu yönetimi anlayışını taşıyarak hem sevinçle hem de hüzünde halkının her zaman yanında ve hizmetindedir. Muhtarlarımızın zor şartlar ve kısıtlı imkânlarla yürüttükleri fedakârca hizmetlerin karşılığı manevi haz olsa da son dönemde yapılan maddi ve manevi iyileştirmelerin artarak devam etmesi devletimizin bizlere verdiği önemin bir göstergesidir.
Bu duygularla başta siz Pazar muhtarlarımız olmak üzere tüm muhtarlarımızın 19 EKİM Muhtarlar Gününü kutluyor, bu güzel programa katılımınız için teşekkür ediyor, en içten sevgi ve saygılarımı sunuyorum.’’ İfadelerine yer verdi

Pazar Muhtarlar Derneği Başkanı Ali Rıza Avcı’nın konuşmasının ardından tören sona erdi.

Törenin ardından Saat 10:30 ‘da Dernek Başkanı Ali Rıza Avcı ve muhtarlar, Pazar Kaymakamı Mustafa Akın’ı makamında ziyaret etti.

Akşam saat 18:30’da Kaymakamlık tarafından Pazar Öğretmen evinde düzenlenen yemek programında muhtarlarla bir araya gelen Kaymakam Mustafa Akın, tüm muhtarların bu anlamlı gününü kutladı.

Programa, Pazar Kaymakamı Mustafa Akın, İlçe Emniyet Müdürü Mesut Demirdaş, İlçe Jandarma Komutan V. Astsubay Kıdemli Başçavuş Haluk …. , Pazar İlçe Jandarma Karakol Komutanı Astsubay Üstçavuş Uğur Ünlendi, Köylere Hizmet Götürme Birliği Müdürü Maksut Bursa, Ak Parti İl Genel Meclisi Üyeleri Recep Üst, Rasim Çorbacı, Pazar Muhtarlar Derneği Başkanı Ali Rıza Avcı ve Muhtarlar katıldı.

timbir - birlik haber ajansi