Havadis53

Pertek Yeniden TMMOB Başkanlığına Seçildi

Kısa adı TMMOB olan; Ziraat Mühendisleri Odası Rize Şubesinin 16. olağan genel kurulu 09 Aralık 2023 tarihte yapıldı.

Pertek Yeniden TMMOB Başkanlığına Seçildi
235 views
12 Aralık 2023 - 13:18

HABER: BAYRAM ALİ KAVALCI

TMMOB Genel Kururu Divan başkanlığımızı yapan Trabzon eski Tarım il Müdürümüz Cahit Gülbay,  konuk olarak katılan Rize Ziraat odası Başkanı Bünyamin Arslan,  Türkiye Ziraatçılar Derneği Rize Şube Başkanı Müfit Akman ayrıca Odamız üyesi olan Çaykur Tarım Dairesi Başkanı Üzeyir Tekeşin ve Çaykur Strateji Geliştirme Daire Başkanı Mustafa Cevahir, Önceki dönem Şube başkanımız Rize Tarım İl Müdürü Murat Genç, Enerji Bir-Sen Rize Şube Başkanı Abdulkadir Abdülkadir Yavaşi ve Şube Genel Kuruluna katılan çok sayıda üye ile birlikte genel kurul gerçekleşmiş oldu.

Genel kurula katılan Rize Ziraat Odası Başkanı, Bünyamin Aslan söz olarak selamlama konuşması ile birlikte, Rize tarım platformunun önemini ve gelecekle ilgili görüşlerini açıkladı.

Türkiye Ziraatçılar Derneği Rize şube başkanı Müfit Akman, gerçekleştirdiği konuşma ile çayı Toprağın geleceğini, Su ve Gübreleme sorunlarını,  çayın geleceği ile ilgili görüşlerini açıkladılar.

Ziraat mühendislik odası Rize Şube Başkanının Muhammet Pertek genel kuruluna hitap ederek; tarım sektörünün genel sorunlarını dile getirdiler. Başkan Muhammet Pertek, tarımın geleceği ve Ziraat Mühendisliği ile ilgili yapılabilecekleri anlattı.

Ziraat mühendisleri odasının önümüzdeki dönemde yapacağı etkinlikler ve planlar açıklandı. Bölgemizin en önemli geçim kaynağı olan Çay, Çaykur ve Özel sektörün geleceği ile ilgili projeler ve planlar görüşüldü. Sürdürülebilir Tarım politikaları oluşturulması, Yabancı ot durumu, Herbisit kullanımının önlenmesi, Gübreleme, Zararlılarla Mücadele, kaliteli yaş çay için toplama sorununun çözülebilmesi durumu, makineli hasat kriterlerinin belirlenmesi ve üretim planlaması için tarım politikası oluşturulabilmesi için “Rize Tarım Platformu”nun daha etkin hale getirilmesi, stratejiler belirlenmesi noktasında kararlar alınabilmesi için görüş birlikteliği oluşturulması yönünde görüşler ortaya kondu.

Diğer konukların da konuşmaları ile genel kurul sürdürüldü ve aday olan isimler açıklanarak genel kurul sona erdi. 10 Aralık 2023 tarihinde; TMMOB Ziraat mühendisleri odası Rize şubesi nın Yavuz Plaza’daki yerinde yapılan seçim sonucunda asıl yedek ve Ankara delegeleri belirlenmiş oldu.

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Rize şubesi, Yönetim Kurulu Asil Muhammet PERTEK, Fatih ÖZKAN, Sadık ÖZYURT, Hakkı KÖSOĞLU, Figen KARAASLAN, Yönetim Kurulu Yedek Üyeleri, İbrahim BALCI, Mehmet Akif ERSOY, Mehmet ŞAMLİ, Hasan KOPUZ, Oya UZUN ÖZDEMİR, Ankara Genel Kurul Delegesi; Muhammet PERTEK, Murat GENÇ, İbrahim BALCI, Engin GÖZUAÇIK olarak belirlenmiş oldu.

timbir - birlik haber ajansi