Havadis53

Prof. Dr. Reşat Kasap Gazi Üniversitesi Fen Fakültesi Dekanı Olarak Atandı

Rize Eski Belediye Başkanı Gazi Üniversitesi Fen Fakültesi İstatistik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Reşat Kasap Fen Fakültesi Dekanı olarak atandı.

Prof. Dr. Reşat Kasap Gazi Üniversitesi Fen Fakültesi Dekanı Olarak Atandı
393 views
31 Mayıs 2023 - 9:23

HABER: BAYRAM ALİ KAVALCI

Fen Fakültesinde gerçekleştirilen devir teslim törenine Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Musa Yıldız, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ramazan Bayındır, Prof. Dr. Fazlı Polat, Prof. Dr. Suat Kıyak, Prof. Dr. Reşat Kasap, Genel Sekreter Ragıp Akyürek, Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Ali Özkan, fakülte öğretim elemanları ve idari personel katıldı.

Prof. Dr. Suat Kıyak, düzenlenen törende Dekanlık görevini Prof. Dr. Reşat Kasap’a devretti. Üniversitenin Rektörü Prof. Dr. Musa Yıldız, Prof. Dr. Suat Kıyak’a bugüne kadar yaptığı hizmetlerden dolayı teşekkür ederken Prof. Dr. Reşat Kasap’a yeni görevinde başarılar diledi. Prof. Dr. Musa Yıldız, Prof. Dr. Suat Kıyak’a plaket takdim etti.

Yeni Dekan Prof. Dr. Reşat KASAP’ın Biyografisi:

Rize’de doğan Reşat Kasap, 1984 yılında Gazi Üniversitesi Fen Fakültesi İstatistik Bölümü’nden dereceyle mezun oldu. Aynı Üniversitede 1987 yılında Yüksek Lisans derecesini aldıktan sonra Ocak 1989 yılda YÖK bursuyla İngiltere’nin University of Wales, Aberystwyt’de Doktoraya başladı ve Eylül 1992 tarihinde  “Multivariate Statistical Methods in Time Series” tez çalışması ile İstatistikte Doktor unvanını aldı. Gazi Üniversitesi, Fen Fakültesi İstatistik Bölümü, Uygulamalı İstatistik Ana Bilim Dalında; 1993’te Dr. Öğretim Üyesi, 1998 yılında Doçent ve 2004 yılında ise Profesör olarak atandı. Prof. Dr. Reşat Kasap’ın yarısından fazlası uluslararası yabancı dergilerde yayımlanmış olmak üzere 90’ın üzerine bilimsel araştırması bulunmaktadır. 2014 Yılı Mahalli İdareler Seçimlerinde, Ak Partiden Rize Belediye Başkanı seçilen, Prof. Dr. Reşat Kasap, 5 yıllık Rize Belediye Başkanı olarak görevinin sonunda bir daha aday olmadı.

Prof. Dr. Kasap, Alanında Dünyanın en iyi bilimsel dergilerinden Q1 sınıfındaki “Chaos, Solitons & Fractals” Dergisinde 2021 yılında “A close look at 2019 novel coronavirus (COVID 19) infections in Turkey using time series analysis & efficiency analysis” başlıklı çalışması, Veri Analizine dayalı ortak yazarlı Pandemi konusunda dünyada yayınlanan ilk makalelerden birini yazdı.

Türkiye Klinikleri Dergilerinde Biyoistatistik Editörlüğü olmak üzere, çok sayıda uluslararası ve ulusal dergide Editör kurulu üyeliği, yardımcı editörlük ve hakemlik görevi bulunmaktadır.

Ulusal ve uluslararası çok sayıda bilimsel ve sosyal dernek ve vakıfta yöneticilik ve üyeliği bulunmaktadır.

Zaman Serileri Modelleri ve Öngörü/Kestirim Yöntemler, Kaos Analizi, Veri Bilimi konularında bilinen akademisyenlerden olan Prof. Dr. Reşat Kasap,  bu deneyimini gerek ulusal gerekse uluslararası birçok proje üzerinde uyguladığı projelerde rol aldı.

Prof. Dr. Reşat Kasap, 15 Lisans üstü tez danışmanlığının yanında, yoğun bilimsel çalışmaları ile birlikte, 28 yıllık Öğretim Üyeliği sürecinde, içerisinde kurum dışı görevler de dahil olmak üzere, yaklaşık 20 yılında çeşitli düzeylerde (Bölüm Başkanlığı, Fakülte Kurulu Üyeliği, çok sayıda Rektörlük Kurum Koordinatörlüğü, ÖSYM Yürütme Kurulu Üyeliği ile YÖK Bologna Uzmanlığı gibi) yöneticiliklerde bulundu.

Prof. Dr. Reşat Kasap, Türkiye Akademik Performans Analizi-2021 Çalışmasında İstatistik alanında birinci olan, bu çerçevede, uluslararası düzeyde nitelikli bilgi üreten, rasyonel düşünebilen, yeniliklere açık bilim insanları yetiştiren öncü ve örnek bir bölüm olan Gazi Üniversitesi Fen Fakültesi İstatistik Bölümü’nde akademik çalışmalarını yürütmeye devam etmektedir.

 

 

timbir - birlik haber ajansi