Havadis53

Prof. Dr. Yusuf Yılmaz yine dünya sıralamasına girdi

Tıp bilimine yön veren 100 Türk bilim insanı arasına giren, Dünyanın en etkili bilim insanları listesindeki Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Yılmaz Gastroenteroloji alanında gösterdiği başarılarla karaciğer hastalıklarında dünya sıralamasında 58. sırada yer aldı.

Prof. Dr. Yusuf Yılmaz yine dünya sıralamasına girdi
271 views
18 Aralık 2023 - 18:00

HABER: ARZU ERBAŞ

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi rektörü, Gastroenteroloji Uzmanı Rektör Prof. Dr. Yusuf Yılmaz başarıları ile adından söz ettirmeye devam ediyor. 2017 yılında tıp fakültesine atanan en genç ‘Profesör’ olan Yusuf Yılmaz 2018 yılında dünyada ‘Tıp Bilimine Yön Veren 100 Türk’ arasına girdi. Uluslararası yabancı dergilerde yayımlanmış 200’ün üzerinde bilimsel araştırması bulunan Prof. Dr. Yusuf Yılmaz çalışmaları sayesinde alanında sadece dünyaca ünlü bilim insanlarının davet edilerek derlemelerinin yayımlandığı prestijli dergilerde yazar olma başarısını gösterdi. Uluslararası NASH komitesine seçilen Avrupa’dan sayılı birkaç bilim insanından biri olan Prof. Dr. Yılmaz ScholarGPS’in en son verilerine göre karaciğer hastalıklarında akademisyenler arasında dünya sıralamasında 58. sırada yer aldı. Küresel NASH Konseyi (GNC) ve Küresel Karaciğer Konseyi üyesi olan Prof. Dr. Yılmaz, karaciğer hastalığı ve NAFLD/MASLD’da etkileyici çalışmaları ile geniş çapta tanınmakla kalmadı, aynı zamanda genç araştırmacılara ilham verdi.Elde ettiği bu başarılarla tüm akademisyenler arasında %0.05’den daha iyi bir dilimde yer alarak karaciğer hastalıklarında dünya sıralamasında 58. Sıraya yerleşti.

‘DÜNYANIN EN İYİLERİNİ RİZE’DE AĞIRLAYACAĞIZ ‘

Gastroenteroloji Uzmanı Rektör Prof. Dr. Yusuf Yılmaz “Karaciğer hastalıklarında dünya sıralamasında 58. sırada yer almaktan büyük memnuniyet duyduğumu belirtmek isterim. İnşallah bu alanda dünyanın en iyileri olan Prof. Zobair Younossi ile Prof. Arun Sanyal’ı Mayıs 2024’te Rize’de düzenleyeceğimiz kongrede ağırlayacağız” dedi.

timbir - birlik haber ajansi