Havadis53

Rize-Artvin Havalimanı yükseliyor! ‘Çay bardağı’ göründü!

Rize-Artvin Havalimanı yükseliyor! ‘Çay bardağı’ göründü!
213 views
16 Aralık 2021 - 17:06

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığınca projelendirilen, Türkiye’nin deniz dolgusuna inşa edilmiş ikinci havalimanı olacak Rize-Artvin Havalimanı’nın yöresel mimarili terminal binaları, ilk kez görüntülendi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığınca 1000 hektarlık alanda projelendirilen, tamamlandığında Türkiye’nin deniz dolgusuna inşa edilmiş ikinci havalimanı olacak Rize-Artvin Havalimanı’nın yöresel mimarili terminal binaları, ilk kez görüntülendi.

SON AŞAMAYA GELİNDİ

10 katlı bina yüksekliğine eş değer deniz dolgusu biten, üstyapısının da yüzde 80’i tamamlanan projede çay bardağı figürü taşıyan hava kontrol kulesi de ortaya çıktı. Rize Valisi Kemal Çeber, “Giriş takı çay yaprağı, kulesi çay bardağı olan havalimanında Karadeniz mimarisi net bir şekilde görünüyor” dedi. Rize-Artvin Havalimanı’nda son aşamaya gelindiğini belirten Çeber, “Altyapıda yüzde 99, üst yapıda ise yüzde 80’ler seviyesindeyiz. Havalimanımızı 3-5 ay içinde açıyoruz. 2.8 milyon metrekarelik alan üzerinde, toplamda 100 milyon ton dolgu öngörülüyordu. Bu dolgunun tamamını bitirdik. Şimdi bu dolguya entegre diğer işler devam ediyor. 1300 personel ve 300 araç çalışıyor. Hızlı bir şekilde Rize’nin yoğun sezonuna yetiştirmeye gayret ediyoruz” dedi.

sanalbasin.com üyesidir