Havadis53

Rize Artvin Havalimanında ilk yurt dışı seferi gerçekleşti

Rize Artvin Havalimanına ilk yurt dışı seferi Umman’ın SalamAir, Salamair havayolu şirketi tarafından bugün gerçekleştirildi.

Rize Artvin Havalimanında ilk yurt dışı seferi gerçekleşti
784 views
01 Temmuz 2023 - 23:57

Umman’ın başkenti Maskat’tan SalamAir Havayolu Şirketi tarafından düzenlenen ilk seferle akşam saatlerinde Rize-Artvin Havalimanına inen ilk uçak için havalimanında su takı töreni düzenlendi.

Uçaktan inen yolcular çiçekler, ikramlar ve tulum eşliğinden karşılandı.

Havalimanına ilk düzenli yurt dışı seferinin başlayacak olması nedeniyle düzenlenen törene katılan Rize Vali Vekili Gülhani Ozan Sarı, SalamAir CEO’su Kaptan Mohamed Ahmed ile bir süre görüştükten sonra havalimanını gezdirerek, teknik ve fiziki donanımı hakkında bilgiler verdi.

Basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Vali Vekili Gülhani Ozan Sarı, “Son yıllar özellikle Doğu Karadeniz bölgesine ve ilimiz Rize’ye dönük çok ciddi bir ilgi ile karşı karşıyayız. Bu turizm hareketliliği ve ilgi bizleri yeni adımlar atmaya ve yeni vizyonlar ortaya koyma itiyor. Bu noktada artan talebi karşılayabilme ve sürdürülebilir turizm için iki temel unsur var. Bir tanesi ulaşılabilir olmak, diğeri ise gelen misafirlere kaliteli anların yaşatacak hizmeti sunmak. Bu anlamda geçtiğimiz yıl mayıs ayında açılışını hizmete açtığımız Rize Artvin havalimanımız açısından çok önemli ve güzel bir günü yaşıyoruz. 1 yılı aşkın süreden buyana yaklaşık 1 milyon vatandaşımız havalimanımızı kullandı. 7 bin civarından da hava hareketliliğine sahne oldu. İlimize artan bu taleple birlikte hem uçuş sayılarımız hem de gelen misafirlerimizin sayısı artacaktır.Bugün ilk kez havalimanımız uluslararası tarifeli ve ticari niteliğe haiz bir uçuşla gündem geliyor. Umman’dan hafta da iki kez planlanan uçuşlarla havalimanımız bundan sonra uluslararası uçuşlarda da kullanılacak. Ümit ediyorum bugün 200 yolcu ile başlayan ziyaretler katlanarak devam edecektir. İlimiz turizmi ve ülkemize yaratacağımız katma değer açısından bunu çok anlamlı ve özel buluyoruz” dedi.

SalamAir CEO’su Kaptan Mohamed Ahmed, ise Rize’de olmaktan mutluluk duyduklarını belirterek, “Rize’den direkt uçuşların başlaması, SalamAir’ın Umman Sultanlığı ile potansiyel turizm pazarları arasında daha önce kurulmamış bağlantılar kurmaya olan bağlılığını ve yenilikçi yaklaşımını vurgulamaktadır. SalamAir, modern Maskat havalimanını genişleyen SalamAir ağına sorunsuz bir şekilde entegre ederek Körfez Arap Konseyi (GCC) ülkelerini birbirine bağlayan ve Rize’ye uçuşlar düzenleyen ilk uluslararası havayollarından biri olmaktan ve öncülük yapmaktan gurur duymaktadır. Bu yeni bağlantı, Rize ile Umman ve Uzak Doğu da dahil olmak üzere çeşitli pazarlar arasında köprü kuracak” dedi

Umman’ın başkenti Maskat’tan SalamAir Havayolu Şirketi tarafından 1 Temmuz – 5 Eylül tarihleri arasında haftada 2 gün olarak direkt sefer düzenlenecek.

Haberin Videosu;

Video: CEVAHİR TOPALOĞLU

 

timbir - birlik haber ajansi