Havadis53

AkhisarsporMKE AnkaragücüAytemiz AlanyasporAntalyasporİstanbul BaşakşehirBeşiktaşBursasporErzurum BBÇaykur RizesporFenerbahçeGalatasarayGöztepeKasımpaşaKayserisporAtiker KonyasporTrabzonsporDemir Grup SivassporYeni Malatyaspor

Rize ASKF’nin 2017 yılında yapılan seçimi iptal edildi

2017 yılında yapılan Rize Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu (ASKF) Olağanüstü Genel Kurulunda usulsüz olduğuna ilişkin açılan dava sonuçlandı.

Rize ASKF’nin 2017 yılında yapılan seçimi iptal edildi
478 views
23 Şubat 2022 - 23:48

2017 yılının 20 Ağustos tarihinde yapılan Rize Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu (ASKF) Olağanüstü Genel Kurulunda mevcut başkan Ali Çelik ve Kalecikspor Kulübü Başkanı olan ASKF Delegesi Bilal Karafazlıoğlu başkanlık için yarışmıştı. Genel kurulda yapılan seçim sonucu Ali Çelik 30 oy farkla yeniden başkan seçilirken Bilal Karafazlıoğlu ise seçimde usulsüzlük olduğunu iddia ederek yargıya başvuracaklarını dile getirmişti.

Yaklaşık 5 yıl süren dava sürecinde Karafazlıoğlu’nun ilk olarak Rize 3. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde açtığı dava Genel Kurulda yapılan seçim ve alınan kararların iptaliyle sonuçlanmış, Rize ASKF tarafından Samsun Bölge Adliye Mahkemesi’ne bulunulan itiraz ise Samsun Bölge Adliye 1. Hukuk Dairesi tarafından esastan reddedilmişti.

Konuyla ilgili açıklama yapan Kalecikspor Kulüp Başkanı Bilal Karafazlıoğlu, 2017 yılında yapılan Olağanüstü Genel Kurulda, Federasyon tüzüğünün 8’inci, 9’uncu ve 21’inci maddelerine aykırı bir şekilde davranıldığını ve söz konusu hukuka aykırı düzenlemeye dayanılarak Genel Kurul işlemleri yapılarak, Federasyon kapsamında bulunmayacak kişilerin delege olarak isim listelerinde yer aldığını hatırlattı.

Karafazlıoğlu, açtıkları dava sonucu Samsun Bölge Adliye Mahkemesi 1. Hukuk Dairesi tarafından, Amatör Spor Kulüpleri Federasyonuna üye olarak seçilen kişilerin üyelik seçimlerinin usulüne uygun olarak yapılmaması ve genel kurula katılma hakkı olmayan kişilerce genel kurulun yapılmış olması nedeniyle anılan genel kurulun ve alınan kararların iptaline dair karar verildiğini belirtti.

Karafazlıoğlu, Türk adaletine her zaman güvendiklerini ve davalarında haklı olduklarını bildiklerini belirterek, “Dört buçuk yıldır devam eden dava sürecinde hiçbir zaman adaletin doğru tecelli etmeyeceğinden en ufak bir kuşkumuz olmadı. Hiçbir sosyal medya ya da basında bununla ilgili bir açıklamamızda olmamıştır. Aksine her zaman er ya da geç adaletin tecelli edeceğini biliyorduk. Söylendiği gibi seçimde fırsatçılık ta yapmadık, aksine hem yazıyla, hem İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürlüğü üzerinden, hem de kongre açılışındaki konuşmalarımızda kendilerini uyardık. Bizim davamız kesinlikle kişisel değil. Rize’de Kulüplerimizi bir araya getirecek, hedefi sadece amatör kulüplere hizmet olacak bir yönetimin iş başında olmasını istemektir. Ben değil biz diyecek bir oluşuma her zaman destek olmaya da hazırız.” şeklinde konuştu.

MAHKEME KARAFINDAN VERİLEN KARAR ŞU ŞEKİLDE;

Rize 3. Asliye Hukuk Mahkemesinin 2018/454 Esas ve 2021/161 Karar sayılı kararı ile “ …Açılan davanın KABULÜ ile Rize Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu’nun 20.08.2017 tarihinde yapılan olağanüstü genel kurulu ve bu genel kurulda alınan kararların İPTALİNE, karar verilmiştir.

SAMSUN BÖLGE ADLİYE MAHKEMESİ 1. HUKUK DAİRESİ

KARAR NO: 2022/345 kararı ile “….Tarafların karşılıklı iddia ve savunmalarına, dayandırdıkları delillere, hukuki ilişkinin nitelendirilmesine, vaka mahkemesi hakiminin dosyadaki delillerle çelişmeyen tespit ve değerlendirilmesine ve uyuşmayla uygulanması gereken hukuk kurallarına göre, HMK’nun 355. maddesi uyarınca istinaf sebepleriyle sınırlı olarak ve resen kamu düzeni yönünden yapılan inceleme sonucu, ilk derece mahkemesinin vaka ve hukuki değerlendirmesinde usul ve esas yönünden yasaya aykırılık bulunmadığı kanaatine varıldığından; davalı vekili istinaf başvurusunun 6100 Sayılı HMK’nun 353/1-b-1 bendi uyarınca esastan reddine karar verilmesi gerektiği sonuç ve kanaatine varılmış olup, aşağıdaki şekilde hüküm kurulmuştur.

Hüküm Gerekçesi; yukarıda açıklandığı üzere; Davalı vekilinin istinaf başvurusunun Hukuk Muhakemeleri Kanununun 353/1-b.1 maddesi gereğince ESASTAN REDDİNE, karar vermiştir.

Kaynak: rizehaberleri.com

Rize Merkez eczane
timbir - birlik haber ajansi