Havadis53

Rize Bahçeşehir Kolejinden Büyük Başarı

Rize Bahçeşehir Kolejinden Büyük Başarı
367 views
22 Haziran 2021 - 21:09

Özel Rize Bahçeşehir Koleji Ortaokulu TÜBİTAK 15. Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışmasında Erzurum Bölge elemelerinde Birincilik ödülü alarak Türkiye finallerinde Rize’yi temsil etme başarısı gösterdi.

Özel Rize Bahçeşehir Koleji Ortaokul öğrencileri Ege Ahmet BALTAŞ ve Zümra DELİHASAN danışman öğretmenleri Feride KUYUMCU öncülüğünde “Midye kabuğundan yangın söndürücü biyokimyevi toz elde edilmesi” başlıklı projeleri ile Kimya ana alanı Ekolojik Denge temasında Birinci olarak ödül kazanmasının yanında ileriki tarihlerde yapılacak olan Türkiye finallerinde yarışmaya hak kazandı. Ortaokul öğrencileri tarafından başvurusu yapılan 18.792 proje ön değerlendirmeye alındı. Ön değerlendirmeyi geçen projeler 12 bölgede yarışmalara katılmış ve yapılan proje sunumları sonrasında jüri üyeleri tarafından puanlamaya tabi tutularak değerlendirilmiştir. Ön değerlendirme aşamasını geçerek üç proje ile bölge yarışmasına katılmayı başaran Rize Bahçeşehir Koleji Ortaokulu bir proje ile Kimya ana dalında birinci oldu. Birinci olan öğrencilere ve danışman öğretmene TÜBİTAK tarafından ödül verilecek olup sonraki tarihlerde yapılacak olan Türkiye finallerinde 38 Kimya ana dalı proje ile yarışarak Rize’yi temsil edecektir.

Rize Bahçeşehir Koleji, Türkiye genelinde ve uluslararası alanda yapılan projelerde, yarışmalarda ve turnuvalarda Rize ilini temsil etmekte ve başarılar elde etmektedir. Katılım gösterilen yarışmalar ve turnuvalar arasında TÜBİTAK Araştırma Projeleri, TEKNOFEST Projeleri, First Lego League turnuvaları, Vex Turnuvaları, MEB Robot Turnuvaları yer almaktadır. Kolej sahip olduğu atölye ve laboratuvarlarla Block Coding, C#, Python vb programlama dillerinde çalışmalar yaparken ayrıca 3D tasarım, VEX Robotics, Lego Robotics, Arduino, Dash&Dot, We Do 2.0, Web 2.0 araçları, Yapay Zeka, Green box ve Drone pilotluğu gibi yeni nesil teknoloji çalışmalarına öncülük etmektedir.

timbir - birlik haber ajansi