Havadis53

RİZE GÜNEYSU’DA 5 AY ÖNCE EKONOMİYİ ELEŞTİREN SANCAKTUTAN’IN BU KEZ EVİNİN SUYU KESİLDİ

RİZE GÜNEYSU’DA 5 AY ÖNCE EKONOMİYİ ELEŞTİREN SANCAKTUTAN’IN BU KEZ EVİNİN SUYU KESİLDİ
421 views
16 Aralık 2021 - 17:08

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın köylüsü Mehmet Ali Sancaktutan, “Bundan 5 ay önce ekonomiyi eleştiren bir röportaj yaptıktan sonra bütün bu sorunlar meydana çıktı.

DOĞANCAN İLEK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın köylüsü Mehmet Ali Sancaktutan, “Bundan 5 ay önce ekonomiyi eleştiren bir röportaj yaptıktan sonra bütün bu sorunlar meydana çıktı. Köydeki Muhtarın da bundan haberi var. Su içmeyelim diye köydeki vatandaşları kışkırtıyor. Ben AK Partili değilim diye beni hedef aldılar. Ana boruyu kırayım diye beni köylülerimle karşı karşıya getirmeye çalışıyorlar. Su boşa akıyor bana su vermiyorlar” dedi. Sancaktutan, röportajdan sonra 3 kişinin kendisini darp ettiğini onlar hakkında Rize Savcılığı ve emniyet müdürlüğünün halen işlem yapmadığını da söyledi.

Rize’nin Güneysu ilçesi Yukarı İslahiye köyünden Mehmet Ali Sancaktutan, 5 ay önce bir Youtube kanalına verdiği sokak röportajının ardından “Cumhurbaşkanı’na hakaret” gerekçesiyle suçlamasıyla gözaltına alındı. Sancaktutan, birkaç ay önce yine bu röportaj nedeniyle Rize kent merkezinde darp edildiğini, şüphelilerin yakalanmadığını, şimdi de Yukarı İslahiye köyündeki evine gelen su borusunun kesildiğini anlattı.

“EVİMDE SU YOK”

Evinde 3 gündür sularının akmadığını, bunun nedeninin de hemşehrisi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı eleştiren açıklaması olduğunu savunan Sancaktutan, şunları söyledi:

“Devletin getirdiği suyu evime çektim. Bundan 20 yıl önce devlet bir su yaptı. Yapılan su çalışmasının borularını da işçilik parasını da devlet verdi, bu su köye çekildi. Ben o zamanlar köyde durmuyordum. Herkes buradan su aldı. Ana boru da benim malımdan geçiyor. Herkes bu depodan kendisine su çekti. Deponun tahliye boruları da boşa akıyor. Yaşlı bir adamı benim başıma musallat ettiler. 3-4 ay önce benim borularımı kesti oradan kaldırdım kendi akrabamın malında (arsasında) yeniden boruları çektim. Ben de herkesin aldığı gibi oradan su aldım. 3 gün önce elinde çay orağı ile tekrar su borularımı kesti. 1.500 lira ben bu borulara para verdim ve daha paralarını bile ödemedim.

Şu anda ben mağdur durumdayım. Evimde su yok. Devlet ana yolda bir su yaptı o da bir gün akıyor 10 gün akmıyor. Başka bir ırmaktan da su geliyor, onun da ne olduğu belli değil. Ondan da su içme şansımız yok. Bundan 5 ay önce ekonomiyi eleştiren bir röportaj yaptıktan sonra bütün bu sorunlar meydana çıktı. Köydeki muhtarın da bundan haberi var. Su içmeyelim diye köydeki vatandaşları kışkırtıyor.

“BORCUM VARSA SÖYLESİNLER BEN BORCUMU ÖDERİM”

Benim borcum mu var? Borcum varsa ben o dönem köyümde değildim, devlet bu suyun borusunu ve işçilik ücretini de ödedi. Benim bu su için borcum varsa bana desinler ben bunun parasını vereyim. Ana boru benim malımdan geçiyor. Bana dediler ki senin suyunu kesenlerin sen de suyunu kes. Ben kimsenin suyunu kesmeyeceğim. Beni köylülerle karşı karşıya koymaya çalışıyorlar.”

“BEN AK PARTİLİ DEĞİLİM DİYE BENİ HEDEF ALDILAR”

Beş ay önce bir Youtube kanalına verdiği röportajdan dolayı başına gelmeyen kalmadığını anlatan Sancaktutan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ben AK Partili değilim diye beni hedef aldılar. Benim evime su getirmeme müsaade etmiyorlar. Buradan Rize Emniyeti’ne de sesleniyorum, savcılarıma da sesleniyorum, nerede bu adalet? Evimin suyunu kesiyorlar. Rize’de saldırdılar bana daha onların mahkeme kağıtları bile gelmedi bana. 3 kişi rahat rahat geziyor, benim suratımı kırdılar, ekonomiyi eleştirdim diye. Bu savcılar nerede? Bu adamlar hala elini kolunu sallaya sallaya gezebiliyorlar. Bugün suyumu kesen yarın canıma kastedecek. Köydeki muhtarın bu filmlerden haberi var. Bütün olaylar muhtarın elinin altından çıkıyor. Muhtar muhtarlık etmiyor sadece köyde muzurluk ediyor. Buna su yok diyor. Benim borcum varsa söylesinler bana ben birinden alıp borcumu ödeyeceğim, benim suyumu nasıl kesersiniz.”

“SU BOŞA AKIYOR BANA SU VERMİYORLAR”

Köy muhtarının kendisini köylü ile karşı karşıya getirmek istediğini savunan Sancaktutan, “Ekonomiye değindim diye benim suyumu kesiyorlar. Köyün muhtarı muhtarlığı bırakmış köy yerinde karıştırıcılık yapıyor. Ben kendisiyle dün tartıştım, ‘ben karışmıyorum senin suyuna’ dedi. ‘Kestilerse kestiler suyunu’. Ana boruyu kırayım diye beni köylülerimle karşı karşıya getirmeye çalışıyorlar. Su boşa akıyor bana su vermiyorlar.

“RÖPORTAJDAN DOLAYI BAŞIMA GELMEYEN KALMADI”

Beş ay önce yaptığım röportajdan dolayı başıma gelmeyen kalmadı. Rize’de 3 kişi bana saldırdı. Çenemi kırdılar yine ellerini kollarını sallayarak gülerek geziyorlar. 2 yumruk 20 bin lira diye mesaj atıyorlar. Şimdi de geldiler suyumu kestiler. Yarın bana ne olacak o da belli değil. Ne zaman bu devlet ayağa kalkacak, Savcılar ne zaman harekete geçecek. Benim canım gittikten sonra mı harekete geçecekler.”

MUHTAR: AK PARTİLİYİM FAKAT SUYU KESEN ŞAHISLA BAĞLANTIM YOK

İddialarla ilgili ANKA Haber Ajansı’nın sorularını yanıtlayan Güneysu ilçesi Yukarı İslahiye köyü Muhtarı Mehmet Sancaktutan, iddialar için şunları söyledi:

“Suyu kesilen Mehmet Ali Sancaktutan suyu kesildikten sonra benimle iletişime geçti. Suyunu kesen kişiyle ben yıllardır görüşmüyorum. Evet ben AK Partiliyim fakat suyu kesen şahısla hiçbir bağlantım olmamıştır. Kendisi 90 yaşında bir amcamız neden kesmiş niye kesmiş bilmem. Mehmet Ali Sancaktutan bu durumu bana ilettiğinde kendisine bilmediğimi söyledim. Hukuki haklarını arayabileceğini de kendisine ilettim. Ancak o bana ağır bir dille konuştu bu işi benim yaptırdığımı halkı kışkırttığımı söyledi. Kendisine kızdım ve benim bir bilgimin olmadığını söyledim.”

Kaynak: Anka

timbir - birlik haber ajansi