Havadis53

RİZE İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜNÜN FARKINDALIK ETKİNLİĞİ TAKDİR TOPLADI

Rize’de “Halk Sağlığı Haftası” dolayısıyla Müdürlüğümüz Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığınca stantlar kurularak toplumda farkındalık oluşturulması amacıyla etkinlikler düzenlendi.

RİZE İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜNÜN FARKINDALIK ETKİNLİĞİ TAKDİR TOPLADI
201 views
12 Eylül 2023 - 23:57

HABER: BAYRAM ALİ KAVALCI

Müdürlüğümüzce “ 3-9 Eylül Halk Sağlığı Haftası” etkinlikleri çerçevesinde, Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen “Sağlıkla Yaşayan Türkiye” teması göz önünde bulundurularak halkı aydınlatmak ve yürütülen çalışmalara dikkat çekmek amacıyla Rize Şimal AVM, Sağlık Kompleksi giriş katında ve ilçelerde stantlar kurularak vatandaşlara bilgilendirmeler yapıldı.
Stantlara gelen vatandaşlara; tansiyon ölçümü ve şeker ölçümleri yapılarak bunların yanı sara, anne sütünün önemi, broşürler dağıtımı, bebeklik ve yetişkinlik dönemi aşıları gibi koruyucu sağlık hizmetleri konularında bilinçlendirmeler yapılarak sağlıklı yaşam alışkanlıklarını teşvik etmek amaçlandı.

Ayrıca Rize Şimal AVM de kurulan stantta ise Ruh Sağlığı Birimi tarafından, “Ruh ve Beden Sağlığı Bir Bütündür. Ruhunuza İyi Bakın” sloganıyla vatandaşların o gün ki ruh hali sorularak eğlenceli aktivitelerle, ruh halini güçlendirmeye yönelik etkinlikler düzenlenerek broşürler dağıtılıp vatandaşlara bilgi verildi.

Halk Sağlığı Haftası kapsamında farkındalık oluşturmak için çalışmalar yapıldığını söyleyen İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Tepe, “Müdürlüğümüz Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı kapsamında birinci basamak sağlık hizmeti veren; Kanser Erken Teşhis, Tarama Ve Eğitim Merkezi (KETEM), Çocuk Ergen Kadın ve Üreme Sağlığı Birimi (ÇEKÜS), Ruh Sağlığı Birimi, Tütün ve Bağımlılık Yapıcı Maddelerle Mücadele Birimi, Sağlıklı Hayat Merkezi (SHM) ve toplum sağlığı merkezimizle beraber ilimizin en ücra köşelerine kadar vatandaşlarımıza sağlık hizmeti sunmaya çalışıyoruz.” dedi.

Birinci basamak sağlık hizmetlerinde en temel görevin hastalık oluşmadan önlemek ve vatandaşların kaliteli, sağlıklı bir yaşam sürmelerini sağlanması olduğuna vurgu yapan Tepe, “ Bunun için de daha bebeklik ve çocukluk çağında aşılama faaliyetleri ile başlayan koruyucu sağlık hizmetlerini bir ömür boyu sürdürmek için İl genelinde birçok faaliyetler yürütüyoruz. İşte bu hafta nedeniyle de hem vatandaşlarımızda sağlıklı yaşamın önemine dikkat çekmek hem de Müdürlük olarak yürüttüğümüz aşılama, yeni doğan taramaları, kanser taramaları, kronik hastalıklar ile mücadele, vb. birçok faaliyetlerimiz hakkında bilgilendirme çalışmalarında bulunuyoruz.” diye belirterek, vatandaşlarında güzel ve sağlıklı bir ömür geçirebilmek için başta kendi sağlıklarına önem vermeleri gerektiğini söyleyerek sözlerini tamamladı.

timbir - birlik haber ajansi