Havadis53

Rize İl Spor Güvenlik Kurulu toplantısı gerçekleştirildi

Rize İl Spor Güvenlik Kurulu toplantısı gerçekleştirildi
289 views
11 Ağustos 2021 - 21:50

2021-2022 sezonu içerisinde oynanacak spor müsabakalarıyla ilgili Rize İl Spor Güvenlik Kurulu toplantısı gerçekleştirildi.

Çaykur Rizespor Mehmet Cengiz Tesisleri’nde gerçekleştirilen toplantıya ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri katıldı. Toplantıya Vali Yardımcısı Gülhani Ozan Sarı başkanlık etti.

2021-2022 Süper Lig sezonunda müsabakaların %50 seyirci kapasitesiyle oynanacağı dikkate alınarak, İl Spor Güvenlik Kurulu toplantısında önlem ve yöntemlerin tespiti ve çözümü ile ilgili ortak kararlar alındı.

İl Spor Güvenlik Kurulu toplantısında alınan kararlara göre; Türkiye Futbol Federasyonu’nun yayınladığı “Stadyuma Giriş Usulleri” başlıklı yazıda COVİD-19 aşısı yaptırmış seyircilerin HES/Passolig entegrasyonunda biletlerini alabilecekleri belirtilmiştir. Aşı takvimini tamamlamış kişiler 14. günden itibaren Covid-19 geçirmiş kişiler ise izolasyon süreçlerinin tamamlanmasından itibaren 180 gün süre ile stadyuma seyirci olarak girebileceklerdir.

12 yaşını tamamlamış ancak aşı yaş gurubuna dahil olmamış kişiler müsabakadan en fazla 48 saat önce PCR testi yaptırması ve test sonucunun negatif olması şartı ile stadyuma girebileceklerdir. Söz konusu yaş gurubuna aşı tanımlaması yapıldığı halde 60 gün süre içerisinde aşı takvimini tamamlamadıkları halde stadyuma giriş izni verilmeyecektir. Covid-19 PCR testi yaptırılamayan 12 yaş altındaki çocuklar stadyuma giremeyeceklerdir.

Kombine bilet satın almış ancak aşı takvimini tamamlamamış kişiler müsabakadan en fazla 48 saat önce PCR testi yaptırması ve test sonucunun negatif olması şartı ile stadyumlara girebileceklerdir. Ancak bu kişiler aşı tanımlaması yapılmış gurupta olmalarına rağmen 60 gün süre içerisinde aşı takvimini tamamlamadıkları halde stadyuma giriş izni verilmeyecektir.

Protokol ve basın tribününe girişler seyirci giriş koşullarına tabi olacaktır.

2021-2022 sezonu boyunca misafir takım seyirci uygulaması yapılmayacaktır.

Stadyum tribünlerinde bulunan büfelerde bozuk para kullanılmaması, alışverişlerin 5 TL ve katları üzerinden yapılması sağlanacaktır.

Stadyum girişinde seyirci üst araması yapılırken toplanan bozuk paralar makbuz karşılığında Yeşilay ve Kızılay Sivil Toplum Kuruluşlarına dönüşümlü olarak verilecektir.

15 Temmuz Demokrasi Meydanı ve sahil dolgu sahası açık otopark alanı “Özel Seyir Alanı” olarak belirlenmiştir.

Pandemi nedeniyle, özellikle çift geçiş ve başkasının kartını kullanarak müsabakayı izlemek isteyen seyircilere karşı dikkatli olunması, 6222 sayılı kanuna göre gerekli cezai işlemin mutlak suretle uygulanması sağlanacaktır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

timbir - birlik haber ajansi