Havadis53

Rize insanı suç işlemeye meyilli bir toplum değil

Rize İl Emniyet Müdürü Nurettin Gökduman, Rize’nin suç işleme istatistikleri bakımında Türkiye sıralamasının çok gerilerinde yer aldığını söyleyerek “Rize’de güvenli bir ortam var” dedi.

Rize insanı suç işlemeye meyilli bir toplum değil
330 views
01 Mart 2022 - 14:19

Rize İl Emniyet Müdürü Nurettin Gökduman, Tv53 Youtube Kanalında 53 Gazeteciler Derneği Başkanı Mustafa Bayrak’ın sunduğu “Gündem Rize” programına konuk oldu.

Programda Gazeteci Bayrak’ın sorularını yanıtlayarak Rize Emniyeti’nin 2021 yılı değerlendirmesini de yapan İl Emniyet Müdürü Gökduman, Rize’nin suç işleme potansiyeli düşük bir il olduğunu söyleyerek, “Vatandaşlarımız haklarını kendi yöntemleri ile değil hukuk yoluyla aramayı tercih ediyorlar. Bu durumda tabii ki Rize’nin suç istatistiklerine yansıyor. Rize’de güvenli bir ortam var. Asayişle ilgili rakamlara baktığımız zaman Rize’de gerçekten huzur var. Bir taraftan bizim aldığımız tedbirlerin etkisi olsa da, genel anlamda Rize insanı suç işlemeye meyilli bir toplum değil” dedi.

Bir yılda 11 kilo 600 gram bonzai yakalandı

2021 yılında Rize’de 4 cinayet işlendiği bilgisini paylaşan Gökduman, “40 işyeri hırsızlığı, 5 oto hırsızlığı, 41 evden hırsızlık kayıtlarımıza geçti. 2021 yılında uyuşturucu madde ticaretinden 69 operasyon yapıldı, 107 kişi yakalandı. 608 kişiye uyuşturucu madde kullanmaktan, 59 kişi hakkında da uyuşturucu madde ticareti yapmaktan işlem yapıldı. Direkt kullanıcıya ulaştırılmak üzere ilimize getirilen 11 kilo 630 gram bonzai, 6 kilo 200 gram kubar esrar ele geçirildi” şeklinde konuştu.

189 tane internet-telefon dolandırıcılığı oldu

Son yıllarda dünyada da artış gösteren telefon-internet dolandırıcılığından Rize’de de mağdurların olduğunu belirten Gökduman, “Bilişim sistemlerinin gelişmesi ile internet ve telefon üzerinden olan dolandırıcılıklar ne yazık ki yoğunlaştı. Vatandaşları bu konuda bilgilendirmek amacıyla gerekli çalışmalar yapılsa da ne yazık ki bu durumla karşı karşıya kalan vatandaş sayısı çok fazla. Geçen yıl 189 telefon-internet dolandırıcılığı oldu. Bu olayların 148 tanesi aydınlatıldı, 41 tanesi ile ilgili çalışmalar sürüyor” dedi.

Rize’nin otopark kapasitesi yeterli değil!

Rize’nin en önemli probleminin trafik sorunu olduğunu ifade eden İl Emniyet Müdürü Nurettin Gökduman, “Şubat ayı itibariyle Rize’de trafiğe tescilli araç sayısı 61 bin. Yazın eklenen 30 bin araçla beraber Rize’de trafik yoğunluğu daha da artıyor. Özellikle akşam saatlerinde sıkışan trafiğe çözüm üretebilmek için çalışmalar yürütülüyor. Bizim otopark probleminiz var. Şu anda 4 bin 970 araç kapasiteli otopark mevcut. Bu kapasite bu kadar yoğun araç trafiğinin olduğu bir il için yetersiz. Otopark alanını genişletmek için Rize Belediyesi çalışmalarını sürdürüyor. Devam eden diğer düzenlemeler de tamamlanınca trafik açısından bir rahatlama dönemine girilecektir. Bu kadar yoğun araç trafiğinin olduğu dar bir alanda konulan kurallara herkesin uyması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Emniyet Müdürü Gökduman ayrıca Rize’de 5 bin 500 kadının Kadın Destek Uygulaması (KADES) indirdiğini ve 197 kadının sistemi kullanarak yardım çağrısında bulunduğu belirterek, yardım talebinde bulunan vatandaşlara hızlı bir şekilde gerekli gerekli yardımın sağlandığı bilgisini paylaştı.

timbir - birlik haber ajansi