Havadis53

Rize MÜSİAD Başkanı asgari ücretli o sektör için ayrıcalık istedi

Rize MÜSİAD Başkanı asgari ücretli o sektör için ayrıcalık istedi
316 views
18 Aralık 2021 - 14:59

MÜSİAD Rize Şube Başkanı Taner Yelkenci açıklanan asgari ücret rakamlarını değerlendirirken sanayi sektörü kapsamında asgari ücretli çalışanlar için ilave bir pozitif ayrıcalık sağlanmasını istedi.

MÜSİAD Rize Şube Başkanı Taner Yelkenci yaptığı açıklamada “2022 yılında uygulanacak olan asgari ücretin hem işverenlerimiz hem de çalışanlarımıza hayırlı olmasını diliyorum.MÜSİAD olarak tüm çalışanlarımızın yaşamlarını insani şartlarda ve onurlu bir şekilde sürdürmesinin gerekliliğini düşüncesinde olduk.Tek bir çalışanımızın bile alın terinin enflasyona ezdirilmemesi için asgari ücret teklifimizin en az 4 bin TL olması gerektiğini düşüncesindeydik.Bu anlamda asgari ücret 2022 yılı için önceki yıla göre yaklaşık %50 oranında bir artışla net 4 bin 250 TL olarak belirlenmiştir. 2021’in son çeyreğinde gerçekleşen yüksek oranlı fiyat artışların önüne geçilmeside önceliğimiz olmalıdır” dedi.

Yelkenci “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde kısa vadede yüksek faiz yükünden kurtularak, orta ve uzun vadede enflasyon hedefimizede gerçekleştireceğimize olan inancımızda tamdır.Yeni asgari ücretteki ilave maliyetin azaltılması hususunda, Damga Vergisi ve Gelir Vergisini kaldırarak işverenin yükünü 450 TL azaltılması iş dünyası temsilcileri olarak bizleri memnun etmiştir. Bu noktada başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, iş dünyasının taleplerine kayıtsız kalmayan bütün ekonomi yönetimine teşekkürlerimizi sunuyoruz”ifadelerini kullandı.

MÜSİAD Rize Şube Başkanı Taner Yelkenci “Buna ilaveten; bilindiği gibi mevcut uygulamada işkolu ya da sektör ayırt etmeksizin bütün asgari ücretli çalışanlar için standart bir ücret belirlenmekte, böylece imalata yönelik stratejik öneme sahip sektörlerle diğer sektörler arasında bir fark gözetilmemektedir. MÜSİAD olarak görüşümüz; sanayi sektörü kapsamında asgari ücretli çalışanlar için ilave bir pozitif ayrıcalık sağlanmasının, imalata yönelik istihdamımızın ve üretim kapasitemizin artırılması adına önemli bir adım olacağı yönündedir.”dedi.

timbir - birlik haber ajansi