Havadis53

Rize Özel İdarespor sahaya indi

Rize Özel İdarespor sahaya indi
326 views
28 Ağustos 2021 - 14:50

Bölgesel Amatör Lig (BAL) takımlarından Rize Özel İdarespor, Ekim ayı sonunda başlaması planlanan yeni sezon çalışmalarına başladı.

Haber: Turgay AYHAN

Geçen sezon 5 hafta süren Rize grubunu Şampiyon olarak tamamlayarak çeyrek finale yükselen ve ilk maçta elenen Rize Özel İdarespor, yeni sezon hazırlıklarına Merkez Spor Kompleksinde başladı.

Teknik Direktör Mikail Üzümcü yönetiminde ilk antrenmanına çıkan Rize Özel İdarespor ekibi, Ekim ayı sonunda başlaması planlanan yeni sezon öncesi çalışmalarının 1. Etabını Rize’de tamamladıktan sonra 2. Etap kamp için Nevşehir’e gitmeyi planlıyor.

Geçen sezona çok uzun bir süre hazırlandıklarını ve ama kısa süreli bir lig olduğu için ne olduğunu anlayamadan sezonu bitirdiklerini belirten Rize Özel İdarespor Teknik Direktör Mikail Üzümcü, “9 aydan uzun bir süre hazırlanırken, belirsizliklerle uğraştık. Lig oynanacak mı, oynanmayacak mı derken 4 maçlık ve bir lig oynadık. Hedefimizi il bazında şampiyon olup çeyrek finale çıkarak belli bir noktada tutturduk.” dedi.

Hedef geçen sezonun üstüne koymak

Geçen sezonki kadrodan 13-14 futbolcuyu takımda tuttuklarını belirten Üzümcü, “Bütçemiz dahilinde eksik bölgelerimize transfer yapma çalışmalarımız devam ediyor. Büyük şehirler için bu sezonun başlama tarihleri açıklandı ve biz de tahmini bir tarih üzerinden çalışmalarımıza başladık. Biraz erken başlamış olsak da hem yeni gelen genç arkadaşlarımızı görmek istedik, hem de ara veren arkadaşlarımızın adaptasyon sürecini kamp öncesinde tamamlamak istedik. Geçen sezonki hedefimizin üzerine koyup, genç arkadaşlarımızı da Rize futboluna kazandırıp daha iyi yerlerde olmak istiyoruz.” şeklinde konuştu.

Yeni sezon hayırlı, uğurlu olsun

Kısa süreli bir lig oynadıklarını ve 266 takımdan son 32 takım arasına kalma başarısı gösterdiklerini belirten Rize Özel İdarespor Sportif Direktörü Süleyman Baş, “İlk yılımızda başarılı olduğumuzu düşünüyorum. Çeyrek finale yükseldik ve yenildiğimiz Ordu takımı 3. Lige yükseldi. Bu sezon yeni baştan, takımın iskeletini tutarak ve eksik bölgelerimize transfer yaparak yolumuza devam edeceğiz. Şu an transferin yüzde 80’ini bitirdik. 3-4 alternatif olarak düşündüğümüz oyuncu var, denenmeye gelen oyuncular var, onlara da bakıyoruz. Yeni sezonumuz hayırlı, uğurlu olsun.” dedi.

Yeni sezonda BAL’da 4 Rize takımının mücadele edeceğini hatırlatan Baş, “Hepimiz için, Rize futbolu hayırlı bir sezon olur inşallah. Mikail Üzümcü hocamızla devam ediyoruz. Bu seneki hedefimiz, geçen sezonun üzerine koyup, bu kez dillendire dillendire şampiyonluğu kovalamak olacaktır.” dedi.

BAL’da çok yetenekli oyuncular var

Galatasaray tarafından transfer edilen Rizeli genç futbolcu Barış Alper Yılmaz’ın, ilk lisansını çıkardığı Rize Özel İdarespor’un Sportif Direktörü Süleyman Baş, genç yeteneğin Rize’de fark edilmediğini bu nedenle rica minnet üzerine başka takıma gönderildiğini belirterek, “Oyuncu şimdi Galatasaray ile gündeme geldi. Genç yetenekleri görmek gerekiyor. BAL’da çok yetenekli oyuncular var. Bizde de çok yetenekli oyuncular var. Barış Alper Yılmaz ben göreve başlamadan önce 7 yıl Özel İdarespor’un sporcusuydu. İşte bu oyuncu Rize’den çıktı. Burada onu hiç kimse göremedi. Acı bir durum Ankara Demirspor’a gitti. Ali Saklangıç hocamız onu rica minnet ile gönderdi. Türkiye’nin bir çok yerinden takıma oyuncular gidiyor. 17 yaşında oraya gitti, üstüne koya koya Galatasaray’a gitti ve orada gündem oldu.” dedi.

Tük futbolunun kurtuluşu için planlı ve programlı bir çalışma lazım

Çağlar Söğüncü ve Mithat Pala gibi isimlerin de BAL Liginden çıktığını söyleyen Süleyman Baş, “Bu tür oyuncular BAL’da da Rize’mizde de fazla. Sadece görmek isteyen bunları görebiliyor. Sadece görmesini bilen bu oyuncuları görebiliyor. Türk futbolunun kurtuluşu da buralarda. Maalesef inanılmaz borç batağında kulüplerimiz. Bakıyorsunuz 2. Lig, 3. Lig kulüplerinde bile aklın almayacağı rakamlar dönüyor. BAL’da bile dönüyor. O yüzden bence artık alt yapıya, BAL’daki futbolculara fazla şans verip Türk futboluna kazandırmamız gerekiyor. Çöp transfer diyebileceğimiz, hiçbir işe yaramayacak oyunculara verilecek paralarla bence bir scout ekibi oluşturup Türkiye’deki bütün alt liglerin taranması lazım. Kurtuluş budur. Planlı ve programlı bir çalışma lazım. Rizespor ilimizde bu tür bir çalışmayı çoktan başlatması lazımdı. Umarım bu sistemi önce Rizespor’umuz ve ardından tüm kulüplerimiz yapar da ülkemiz yabancı futbolcu çöplüğünden ve kalitesiz futboldan kurtulur.” dedi.

Liglerin ertelenmesi Türk futbolu için büyük bir yara olur

Yabancı sayısının azalmasının Türk futbolu için bir fırsat olduğunun altını çizen Baş, liglerin ertelenmemesi gerektiğini de dile getirerek “Şu anda Türkiye’nin birçok ilinde Süper Amatör ve 1. Amatör maçlarının tarihleri beli olmaya başladı. İstişareler yapılmadan bu tarihler açıklanmaz. Ekimin son haftasında liglerin başlayacağı gibi bir algı oldu bende. Şu anda liglerin erteleneceğini düşünmüyorum. Büyük bir ihtimalle aşısız hiç kimse oynayamayacak. Kuvvetle muhtemel 2 aşıyı olmayan hiçbir takımın oyuncusu sahaya çıkamayacak diye bir söylenti var. Bu yıl ertelenmeyeceğini düşünüyorum. Ertelenmesi Türk futbolu için büyük bir yara olur. Yabancı sınırının azaldığı bir ülkede 2 yıldır alt yapı, amatörler, tüm kategoriler hiçbiri oynanmadı. Bu sene oynatmayacaklarını zannetmiyorum. Önlemler alınarak bu yıl liglerin başlayacağını düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Kaynak: rizehaberleri.com
timbir - birlik haber ajansi