Havadis53

Rize Valisi Kemal Çeber’in 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Mesajı

Rize Valisi Kemal Çeber 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeni ile bir mesaj yayımladı.

Rize Valisi Kemal Çeber’in 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Mesajı
544 views
07 Mart 2022 - 20:48

Rize valisi Kemal Çeber yayımladığı mesajda 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeni ile yayımladığı mesajda Mesajda;

Hayatın her alanında, sevgiyi, fedakârlığı, üretkenliği ve duyarlılığı temsil eden kadınlarımız, huzurlu ve sağlıklı bir toplumun temel taşlarıdır. Aile birliğinin en önemli unsuru olan kadınlarımız, ülkemizin gelişmesinde ve çağdaş düzeye ulaşmasında önemli bir yere sahiptir. Hayatın bütün alanlarında aktif rol almış kadınlar, bizlerin baş tacı; annemiz, hayat arkadaşımız, kızımız, kardeşimiz, arkadaşımızdır.

Kadına saygı, değerlerimizin, gelenek göreneklerimizin, tarihimizin ve sosyal hayatımızın tabii bir sonucudur. Türk tarihinde kadın daima etkin ve önemli rol üstlenmiştir. İstiklalimize ve istikbalimize yönelik tehditlere karşı en ön saflarda mücadele eden kadınlarımız Kurtuluş Savaşı’nda vatanın bağımsızlığı için cesurca cepheden cepheye koşmuştur. Nene Hatun, Kara Fatma, Şerife Bacı, Efe (Çete) Ayşe, Halime Çavuş, Onbaşı Halide Edip ve daha nice kadınlarımız Milli Mücadelemizde nice destanlar yazmıştır.

Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Kurtuluş Savaşı sırasında ve Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk yıllarında fedakârlıklarıyla yeniden devlet kurma yükünü paylaşan Türk kadınının dünyaya örnek teşkil edecek şekilde toplumsal hayatın içerisinde yerini alması için döneminin en ileri adımlarını atmıştır. Bu bağlamda; Türk kadınına, seçme ve seçilme hakkını vermiştir. Verilen bu haklar Türk kadını adına Cumhuriyetimizin önemli kazanımlarından biri olmuştur.

Günümüzde kadınlarımız, annelik gibi manevi görevlerinin yanında eğitimden bilime, siyasetten sanata, ekonomik alandan, kamu yönetimine kadar her alanda üstün başarılar elde etmiştir. Bu başarı örneklerinin artması ve toplumun her kesiminde dalga dalga yayılması gerekmektedir.

Bugün kadınlarımızın yaşadığı en büyük sorun, hepimizi derinden üzen kadına yönelik şiddettir. Şiddetin hiçbir türü insanlık onuruyla bağdaşmazken kadına yönelik şiddet asla tasvip edilemez. Kadınlarımızın maruz kaldığı her türlü negatif ayrımcılığın karşısında olmak ve onlara her zaman en büyük desteği vermek sadece üstlendiğimiz kamu görevinin bir sorumluluğu değil, insan olmanın bir gereğidir.

Gerek inancımız, gerekse de toplumsal değerlerimiz kadını her zaman baş tacı etmekte, onu çok müstesna bir yere koymaktadır. Peygamber efendimizin (SAV) Veda Hutbesinde; “Ey insanlar! kadınların haklarını bilmeniz ve gözetmenizi isterim, bu nedenle Yüce Allah’tan korkmanızı dilerim. Siz kadınları Allah’ın emaneti aldınız ve onların namusunu kendinize Allah’ın emri ile helal bildiniz. Sizin kadınlar üzerinde onların da sizin üzerinde hakkı vardır” diyerek kadına verilen değerin önemini vurgulamış yine Peygamber efendimizin (SAV) ‘Cennet annelerin ayakları altındadır’ sözüyle; yüce dinimizin özellikle anne olan kadına ne kadar önem ve saygınlık verdiğini göstermiştir.

Bu duygu ve düşüncelerle; yaşamımızın her anında varlıklarıyla onurlandığımız, nesillerin eğitiminde ve yetişmesinde sevgi ve şefkat kucağı olan, asil duyguların sahibi ve fazilet timsali, Cennetin ayakları altına serildiği tüm annelerin ve kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyorum.

timbir - birlik haber ajansi