Havadis53

RİZE’DE 2.ZİRAAT BANKASI SKANDALI! TRİLYONLAR 3-5 KİŞİYE PEŞKEŞ ÇEKİLDİ

Ziraat Bankası’nın ilk maddesi; “Çiftçilere(Çay üreticileri) kolaylık sağlamak ve tarımın gelişmesine yardımcı olmak için kurulmuştur” deniliyor

RİZE’DE 2.ZİRAAT BANKASI SKANDALI! TRİLYONLAR 3-5 KİŞİYE PEŞKEŞ ÇEKİLDİ
1.152 views
23 Şubat 2022 - 23:58

HABER: OSMAN KÖSEOĞLU/AKTÜEL53

2019/2020 yılları arasında 20 trilyon lira zarar eden bu şirkete, Ziraat Bankası’ndan büyük bir kredi kullandırıldığı, borçlarını ödeyemeyen bu şirkete karşı Devletin Bankası, üreticiyi korumak tarımı geliştirmek için Osmanlı döneminde kurulan Ziraat Bankası, borçlarına karşılık büyük bir skandala imza atarak, şirketin %51 hissesini satın aldı!

Konu ile ilgili TBMM araştırma önergesi verildi.

Daha bunun teri kurumadan, bu skandalın gerçek paydaları ortaya çıkarılmadan, haberleri/rize” class=”taglink” title=”Rize Haberleri”>Rize’de yılbaşı ortalarında başka bir skandala şahit olduk
2016 yılında MÜSİAD eski Başkanı, eski Rize Milletvekili, Ali Bayramoğlu, ortağı iç giyim firması sahibi Özcan Sümer ve Yasemin Suyabatmaz tarafından İyidere ilçesinde kurulan BABİLLON ile ilgili

İddialar gündeme geldi

Babillon kurulurken Ziraat Bankası’ndan çok yüksek miktarda kredi kullanıldığı, borçlarını ödeyemeyen Babillon’a ,Ziraat Bankası haciz koydurdu diye haberler duyuldu !

Hatta Babillon internette de satılığa bile çıkarılmıştı!

AK Parti Rize eski Milletvekili Ali Bayramoğlu, Tekstilci Özcan Sümer ve Yasemin Suyabatmaz ortaklığında 114 oda ve 280 yatak kapasitesiyle turizme kazandırılan tesise Ziraat Bankası’na olan kredi borçları ödenemeyince banka tarafından el konuldu.

Geçtiğimiz günlerde el konulan ve Ziraat Bankası tarafından işletmesi devam ettirilen otel için Ziraat Katılım Gayrimenkul Satış tarafından satış ilanı verildi.

5600 m2 alanlı arsa üzerinde 114 oda, 228 yatak kapasiteli, 5 yıldızlı toplam 12.116 m2 alanlı 3 blok otel yapısı ile 762 m2 fitness ve kafeterya bölümünden oluşan 06.05.2046 yılına kadar süreli üst kullanım haklı Babillon Hotel&Spa ile ilgili ilanda şu ifadelere yer verildi:

”Makina Techizat Ve Mobilya Mefruşat Bedeli İle Belediyeden 06.05.2046 Tarihine Kadar Tahsisli 9786,61 m2’lik Gezinti Alanı Ve Yeşil Alan İle 4384,94 m2’lik Otopark Alanı Bedeli Satış Değerine Eklenmiştir. 367/ 625 Hissesi Ziraat Bankası A.Ş.; 258/625 Hissesi Ziraat Katılım A.Ş.’Ne Aittir.”

Ziraat Katılım Gayrimenkul’un resmi sitesinde 20.01.2022 tarihinde fiziki ihale ile sadece peşin satış yapılacağının belirtildiği ilanda Babillon Hotel&Spa için 54 Milyon 670 Bin TL bedel belirlendi.

Bugün Rizeli İstanbul milletvekili Mehmet Bekaroğlu, bu konuyla ilgili meclis araştırma önergesi vererek, bu skandalın bir an önce ortaya çıkarılmasını istedi.

Yukarıda belirttiğimiz gibi, tarımın gelişmesine çiftçiyi korumak çay müstahsilin korumak için kurulan Ziraat Bankası, vatandaşların yanında değil, birkaç tane baronun yanında yer alması kabul edilecek bir durum değil !

Sade bir vatandaş herhangi bir bankadan 1000 TL kredi kullanıp bunu ödeyemediğinde, evine, beyaz eşyasına varıncaya kadar, hatta donuna haciz koyulurken, Milletin parasını, tüyü bitmemiş yetimlerin hakkını bu çapulculara kullandıran bu kişilere bir yaptırım gelmeyecek mi?

timbir - birlik haber ajansi