Havadis53

Rize’de 6’ncı Hamsi Festivali Düzenlendi

Rize’de 6’ncı Hamsi Festivali Düzenlendi
296 views
25 Aralık 2021 - 17:42

Rize Valisi Kemal Çeber, Rize Belediyesi tarafından bu yıl 6’ncısı düzenlenen hamsi festivaline katılarak vatandaşlara hamsi pişirip ikram etti.

Rize Belediyesi tarafından Rize sahil dolgu alanında bu yıl 6’ncısı organize edilen hamsi festivalinde 2,5 ton hamsi, Ekrem Orhon Turizm Otelcilik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi mutfak bölümünde görevli 2 öğretmen, 16 öğrenci ve belediye personeli tarafından pişirilerek vatandaşlara ikram edildi.

Yoğun ilginin olduğu festivalde Vali Kemal Çeber ve Belediye Başkanı Rahmi Metin de ızgaranın başına geçerek pişirdikleri hamsileri vatandaşlara ikram etti. 2,5 ton hamsi yaklaşık 2 saatte tüketildi.  Festivalde helva ve çay ikramı da yapıldı.

Festival kapsamında, hamsi kullanılarak hazırlanan 132 çeşit yemek vatandaşlara sunuldu.

Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin, yaptığı açıklamada hamsinin Rize için adeta yaşam biçimi olduğunu belirterek, “2,5 ton hamsiyi arkadaşlar üç günde ayıkladılar, ellerine sağlık. Pandemi nedeniyle geniş bir alanda hijyene dikkat ederek 9 ayrı hamsi noktası oluşturduk. Ayrıca hamsinin 132 çeşit yemekte kullanılabileceğini gösterdik. Turizm Otelcilik Okulu öğrencilerimiz ve üst düzey aşçıların eli ile çok değişik hamsi yemekleri yapıldı, insanların beğenisine sunduk. Güzel bir ortam oldu. ” dedi.

Rize Valisi Kemal Çeber, yaptığı konuşmada; Karadeniz mutfağında balığın önemli bir yeri olduğunu fakat hamsinin bütün balıklardan ayrı tutulduğunu belirterek, “Bizim için balık denince akla hamsi gelir. Hamsinin hem kültürümüz de hem de damak tadımızda ayrı bir yeri vardır. 132 yemekte kullandığımız hamsi bizim için yaşam biçimidir. Pandemi nedeniyle böyle organizasyonları özlemiştik. Bugünde hamsi festivalinde değerli hemşerilerimizle bir araya gelmekten mutluluk duyduk. Bu organizasyonda emeği geçen herkese teşekkür eder, hemşerilerime afiyetler dilerim” dedi.

Farklı etkinliklere yer verilen festivalde yerel sanatçılarda sahne aldı.

Haberin fotoğrafları;

 

 

timbir - birlik haber ajansi